کاربرد ph متر در صنعت : با گذر از تعاریف ثقیل و متعدد علمی که پیرامون آزمایش و مفاهیم آن مطرح می شود ، می توان گفت که آزمایش عملیست که در آن اهداف و امور زیر محقق می شوند .

هدف از انجام آزمایش چیست ؟

– پدیده های علمی به آثار قابل مشاهده و سنجش تبدیل شده ،
– در ابعاد کوچکتر شبیه سازی می شوند ،
– برخی متغیر ها به عمد در آن نادیده گرقته شده ،
– به منظور محاسبه تأثیرگذاری هریک ، برخی پارامترها ثابت و برخی دیگر در مراحل مختلف آزمایش تغییر می کنند و
– در نهایت این آزمایش ها با تکرار خود و پذیرش نتایج مورد تائید به صورت یک تجربه ثبت ، یا در قالب یک نظریه کاربردی در دنیای واقعی بیان می شوند .

این مقدمه از این روی گفته شد تا روی این مسأله تأکید داشته باشیم که هدف از انجام امور آزمایشگاهی ، تشریح و تبیین پدیده ایست که در دنیای واقعی رخ می دهد ؛ به همین دلیل آزمایشی را می توانیم مطلوب و موفق بدانیم که به صورت عینی و جهان شمول هم محقق شود .

آزمایش ، پلی به سوی کشف حقایق جهان

تجهیزات موجود در آزمایشگاه نیز به عنوان اجزای لاینفک کسب این تجارب ، باید به نحوه خریداری و استفاده شوند که در خارج از محیط های ایزوله علمی و آموزشی نیز کاربرد داشته و نتیجه قابل پردازشی را ارائه دهند .

ph متر به عنوان یکی از همین محصولات ، وسیله ای بود که به ما در یافتن میزان قلیایی یا اسیدی بودن یک محلول کمک کرده و در آزمایشگاه شیمی کاربرد فراوانی دارد . ” پ هاش سنج ” ها که در دنیای واقعی در حوزه دارو ، کشاورزی ، دامپروری و تصفیه خانه ها کاربرد زیادی دارند ، در نمونه های آزمایشگاهی و به هنگام لزوم داشتن دقتی زیاد ، در محدوده 0 تا 14 فعالیت می کنند .

این در حالیست که در نمونه های صنعتی و کاربردی تر این محدوده ممکن از 4 تا 10 تقلیل یابد . حال اینکه با توجه به توضیحات فوق ، اینک وقت آن رسیده که این محصول توانایی خود را در محیط خارج از آزمایشگاه نیز نشان داده و در زمینه های صنعتی نیز مورد استفاده قرار گیرد .

صنایع غذایی

بی تردید یکی از نخستین مصادیقی که در کاربرد ph متر در صنعت به چشم میخورد استفاده زیاد از آن در حوزه مربوط به خورد و خوراک می باشد . شاید نتوان حوزه دیگری را در صنعت یافت که به اسیدی یا بازی بودن یک ماده بیش آن توجه شود .

همانطور که می دانید خون انسان با ph هفت (مقدار دقیقتر ۷٫۳۵- ۷٫۴۵ ) ، به عنوان ماده ای خنثی در نظر گرفته می شود . از آنجایی که تعادل همواره شرط برقراری سلامت و تداوم بقاست ، تنزل یا افزایش این متغیر از حدی خاص به مرگ فرد منجر می شود ، در نتیجه اینکه یک کاربرد ph متر در صنعت سنجش این میزان و رسیدگی به وضعیت بیماران پیش از وخیم شدن حال وی می باشد .

موادی که حاوی پروتئین ، کافئین یا غذاهای فرآوری شده هستند به دلیل اینکه این تعادل را بر هم زده و مانع رسیدن مواد مورد نیاز خوراکی ها به بدن می شوند ، چنانچه با ماده ای خنثی نشوند به سلامت فرد آسیب می زند .

در نتیجه اینکه بی دلیل نیست که حتی بزرگان دین ما از یک سو تأکید کرده اند که شکم خود را قبرستان حیوانات نکنیم ( نکوهش زیاده روی در مصرف منابع اسیدی) و از سوی دیگر چنانچه مدت مشخصی گوشت نخوردیم (مثلاً 40 روز ) هزینه ابتیاع آن را قرض گرفته و مواد مورد نیاز بدن را به آن برسانیم ( اصرار بر لزوم تزریق مستمر همین مواد به بدن ) .

کاربرد ph متر در صنعت – صنایع غذایی

با توجه به اعداد فوق الذکر خون در حالت استاندارد خود اندکی به سمت قلیایی بودن پیش رفته است ، به همین دلیل مصرف موادی بازی مانند سبزیجات توصیه شده است . این در حالیست که اگر خون اسیدی شود انرژی سلول های بدن نیز کاهش یافته و توانایی بازسازی خود را از دست می دهند ، بدن قدرت سم زداییش را از دست می دهد و سیل بیماری ها به این بدن سرازیر می شود .

کاربرد ph متر در صنعت و پزشکی به همین جا ختم نشده و وارد خط تولید محصولات نیز می شود . در همین اثنا غذا یا داروها را به نحوی تولید می کنند که خاصیت اسیدی بودنشان تا حد ممکن کاهش یافته و بدین ترتیب سلامت مشتریان تضمین شود . پدیده ای که امروزه با نام رژیم قلیایی مطرح شده است بیان می دارد که باید 60 درصد خوراکی های ما قلیایی و 40 درصد آن اسیدی باشد .

تولید کنندگان موادی با کربوهیدرات بالا ( مانند چیپس یا نان سفید) ، لبنیات ، فرآورده های گوشتی ، قند و شکر ، نوشیدنی های کافئینی ، روغن های خوراکی و … با کاربرد ph متر در صنعت میزان دقیق اسیدی و بازی بودن محصولات خود را بیان کرده و بدین ترتیب افرادی که به این اعداد و ارقام اهمیت می دهند (که باید نیز اینچنین باشد) سعی در برقراری تعادل با مصرف سبزیجات و مواد جایگزین مانند سویا ، حبوبات ، خشکبار و دمنوش های طبیعی می کنند .