Phمتر :  Phیک کمیّت آزمایشگاهی و قابل اندازه گیری است که میزان اسیدی یا قلیایی (بازی) بودن مایعات را مشخص می کند. Ph ماده ای مانند آب غلظت یون های هیدروژن موجود در آب را تعیین می کند که بر روی اسیدی یا بازی بودن خواص آن موثر است. آب به عنوان مایعی خنثی نه خاصیت اسیدی دارد و نه خاصیت بازی و به همین سبب این مایع حیات با “پ هاش” هفت به عنوان مرز مشخص بین مایعات اسیدی و قلیایی شناخته می شود. هرچه Ph مایعی از عدد 7 پایین تر باشد این مایع اسیدی تر بوده و هرچه از این عدد بالاتر باشد قلیایی تر است  .
اما در این مقطع شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه Ph یک مایع و اسیدی یا قلیایی بودن آن را مشخص می کنند؟ به صورت کلی دو روش برای این کار وجود دارد: استفاده از رنگ سنجی شناساگر ها و استفاده از Ph متر الکتریکی .
شناسانگر ها الیاف، کاغذ یا محلولی خاص هستند که در محیط اسیدی یا بازی تغییر رنگ می دهند که در این مطلب قصد نداریم به شرح آن ها بپردازیم.
اما Ph سنج الکتریکی از طریق اندازه گیری پتانسیل الکتریکی بین دو الکترود و ارجاع به جدولی خاص میزان یون هیدروژن موجود در محلول را اندازه گیری می کند. در مدل های پیشرفته تر امروزی اکثر اندازه گیری های “پ هاش” در آزمایشگاه با استفاده از Ph متر های دیجیتال که به وسیله یک مدار الکترونیکی کار می کنند انجام می شود.
Phسنج های الکترونیکی شکل های متنوعی دارند. این ابزار ها در انواع مختلفی مثل ph سنج های ساده و همچنین انواع قلمی  آنها تا نمونه های پیشرفته و گران قیمت تر که می توانند به کامپیوتر متصل شوند و اطلاعات مختلفی را تجزیه و تحلیل کنند تولید و عرضه می شوند ، یا این حال در یک دسته بندی کلی Ph متر ها به انواع قلمی، پرتابل، رومیزی و تابلویی  تقسیم بندی می شوند.
Ph سنج های پرتابل که با انرژی الکتریکی باتری کار می کنند در آزمایشگاه و محیط بیرون کارایی دارند.  “پ اچ” متر قلمی، ارزان ترین و کوچک ترین نوع این دستگاه ها است که به نسبت Ph سنج های پرتابل از دقت کمتری برخوردار است. “پ هاش” سنج های رومیزی، در آزمایشگاه ها کاربرد دارد و با آداپتور تغذیه می شوند . این محصولات دارای نگهدارنده الکترود می باشند. نمونه های آنلاین و تابلویی، در تابلوهای صنعتی قرار می گیرند و بصورت آنلاین مقدار”پ اچ”  را نمایش می دهد.
اما مانند هر ابزار آزمایشگاهی دیگری ، برای استفاده از “پ اچ” متر هم باید مقدمات و کارهایی را برای آماده سازی این محصول انجام داد. قبل از شروع کار با Ph متر ابتدا باید مطمئن شوید که میله جستجوگر در محلول نگه ‌دارنده یا محلول با Phچهار  نگهداری شده است. درغیراینصورت ممکن است Ph سنج در تعیین “پ هاش” محلول مورد مطالعه دچار خطا شود. برای رفع این مسئله می توان به مدت دو ساعت آن را در آب مقطر قرار دهید. بسیاری از Ph سنج های رومیزی و برخی از  مدل های قلمی قابلیت اندازه ‌گیری پارامترهایی غیر از “پ اچ” را نیز دارند. بنابراین لازم است مطمئن شوید Ph متر شما در حالت اندازه‌گیری “پ هاش” قرار دارد و در نهایت میله جستجوگر را به ‌ وسیله آب مقطر بشویید یا آن را در آب مقطر قرار داده و تکان دهید.
درصورتی‌که می‌خواهید Ph یک محلول ثابت را اندازه‌گیری کنید کافی است اندازه‌گیر را در محلول قرار داده و پس از ثابت شدن عددی که اندازه‌گیر نشان می‌دهد آن را بخوانید. این عدد  Ph  محلول را نشان می‌دهد. درصورتی‌که قصد دارید با اضافه کردن ماده‌ای دیگر محلول خود را “پ هاش” خاصی برسانید، باید همزمان با اضافه کردن ماده و خواندن  Phاز روی اندازه‌گیر محلول به ‌صورت مداوم هم زده تا محلول به ‌صورت یکدست در‌آید ، در غیر این صورت  Phدر نقاط مختلف محلول متفاوت خواهد بود و آزمایش را دچار خطا خواهد کرد.
در این مطلب سعی کردیم تا اطلاعات مورد نیاز مخاطب درباره “پ اچ” متر را برای شما به صورت خلاصه وار جمع آوری کنیم ؛ با این حال شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در مورد این که بسته به نوع فعالیتتان به چه نوع رفراکتومتر  یا Ph سنجی نیاز دارید و همچنین برای سفارش خرید انواع Ph سنج ها با برند های مختلف و قیمت های مناسب با ما تماس بگیرید.