فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی در شیراز برای کسانی که در استان فارس و سایر شهرستان های اطراف آن ساکن هستند و حتی استان های جنوب و غرب کشور می تواند مفید و جذاب باشد . استان فارس تقریباً در ناحیه جنوب غربی کشور واقع شده است و از جهت فاصله مکانی کمترین مسافت را با استان ها ی خوزستان ، هرمزگان ، بوشهر ، کرمان ، یزد ، اصفهان و کهکیلویه و بویراحمد دارد . به عبارتی می توان گفت که استان فارس بیشترین تعداد همسایه گان استانی را به خود اختصاص داده است . شهر شیراز به عنوان مرکز این استان در دوران های صفویان ، زندیان و بوییان پایتخت بوده است . اگر به متون تاریخی نگاهی بیاندازیم می بینیم که تمام شهر هایی که زمانی پایتخت بوده اند در حال حاضر از رونق بیشتری برخوردار

هستند حتی اگر دوره زمانی آن مربوط به چند قرن پیش باشد . شهر هایی مثل اصفهان ، تبریز ، مشهد و شیراز نمونه های بارز آن ها هستند . شیراز هم با بهره گیری از این پیشینه تاریخی توانسته است تا بعد از گذشت سال ها همچنان رونق و پیشرفت خود را حفظ کند . جمعیت در این شهر و سایر شهرستان های استان فارس پیوسته افزایش می یابد و بالطبع جمعیت بیشتر نیاز های بیشتری را طلب می کند ، نیاز به خوراک ، پوشاک ، مسکن و خدمات بهداشتی و درمانی تنها بخشی از این نیاز ها هستند . نیاز های اولیه به راحتی از طریق استان های همجوار و یا مرز های آبی از دریا (در مناطق ساحلی) را تأمین کرد ولی سایر نیاز ها همچون نیاز های درمانی به راحتی در همه جا در دسترس نبوده و افراد حتی در مواردی مجبور می شوند برای دسترسی داشتن به یک شیوه درمانی مسافت های زیادی را طی کنند . به همین منظور و به عنوان پایگاهی در منطقه جنوب شرق کشور انواع بیمارستان ها ، مراکز دولتی ، وابسته به نیرو های نظامی ، تأمین اجتماعی و بخش خصوصی را در آن ایجاد کرده اند تا ساکنین این منطقه متحمل طی کردن این فواصل نشوند . این مراکز تنها خدمات درمانی را ارائه نمی دهند ، آن ها در کنار این خدمات فعالیت های تحقیقاتی خود را نیز ادامه می دهند تا بتوانند شیوه ای جدید در درمان یک بیماری را کشف کنند . از سوی دیگر انجام برخی از فعالیت های تحقیق و توسعه بدون در اختیار داشتن مواد شیمیایی آزمایشگاهی امکانپذیر نخواهند بود و این مواد جزء لاینفک آن ها محسوب می شوند ، بنابراین دسترسی به آن ها در کنار فعالیت های درمانی این مجموعه ها لازم و ضروری است .

اگر از زاویه ای دیگر به منطقه جنوب شرق کشور بنگریم خواهیم دید که این ناحیه روی بزرگترین منبع نفتی جهان که قسمتی از آن در ایران و مابقی در کشور عراق ، عربستان و … واقع شده است قرار گرفته است ، به این منظور دولت در این ناحیه چاه های نفت و گاز زیادی را حفر کرده است تا این منابع طبیعی را استخراج کند . از طرفی همجواری این مناطق با دریا و تردد بالای کشتی و وسایل حمل بار از بنادر در کنار این چاه ها و مسائل امنیتی باعث شده است تا دولت برای فرآوری نفت خام و میعانات گازی تا جایی که امکان آن وجود داشته است آن ها را از مرز ها به داخل کشور انتقال داده است ، این مواد از طریق لوله های انتقال به طول ده ها کیلومتر به پالایش گاه ها انتقال داده می شوند . شهر شیراز نیز به دلیل هم جواری با این ناحیه شرکت ها و پالایش گاه های دولتی و خصوصی زیادی را در خود جای داده است . از آن جمله می توان به پالایش گاه نفت شیراز و شرکت نفت پاسارگاد اشاره کرد . نفت خام را در این مکان ها طی فعل و انفعالات شیمیایی به مواد مختلفی تبدیل می کنند تا بتوانند از در سایر صنایع چون پلاستیک سازی ، راه سازی و تهیه کود های شیمیایی استفاده کنند . نفت خام به خودی خود قابل تبدیل به محصولات جانبی نخواهد بود بلکه باید از مواد شیمیایی دیگری به این منظور استفاده کرد . فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی در شیراز می تواند برای این صنایع بسیار مفید باشد ، ولی با این وجود برخی از این مواد به دلیل اینکه تقاضا کنندگان منحصر بفردی برای آن ها وجود دارد و حجم های خیلی زیاد و یا کمی از آن ها را درخواست می کنند ، برخی از فروشندگان به دلیل عدم توانایی در تأمین حجم های بالا و یا مقرون بصرفه نبودن خرید در وزن های پایین ، آن ها را عرضه نمی کنند . در نتیجه افراد (پالایشگاه های نفت) برای تأمین نیاز های خود به تهران مراجعه کرده و یا به صورت غیر حضوری مواد درخواستی خود را در هر حجم که تمایل داشته باشند سفارش می دهند تا در مهلت مقرر آن ها را دریافت کنند . به جرات می توان گفت که پیدا نکردن هر گونه مواد شیمیایی آزمایشگاهی ، تانک ازت یا رفراکتومتر در تهران غیر ممکن خواهد بود . اکثر شرکت های نفتی در تهران نمایندگی های خود را مستقر کرده اند و به صورت مستقیم این مواد را خریداری می کنند و یا در صورت نیاز به واردات ، با استفاده از خدمات گمرکی در دسترس اقدام به واردات مواد از شرکت های مربوطه می کنند .

از طرفی دیگر وجود برخی دیگر از صنایع همچون صنایع کاشی سرامیک سازی ، آبکاری فلزات ، تولیدی لوازم آرایشی و مراکز تحقیقاتی چون آزمایشگاه های گیاه شناسی ، منابع طبیعی و محیط زیست در استان فارس و شهر شیراز می تواند دلیلی بر تقاضای زیاد برای فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی در شیراز باشد .