ترازوی آزمایشگاهی چینی : امروزه وجود اجناس چینی در هر شاخه و زمینه ای امری طبیعی بوده و کمتر صنعت و تجارتی را می توانیم بیابیم که محصولات ساخت این کشور در آن رخنه نکرده باشند . در همین رابطه صنعت چین به عنوان تعبیر کننده مَثَل « از شیر مرغ تا جون آدمیزاد » قادر است از محصولاتی که حتی کشور های اروپایی و آمریکایی هم از ساخت آن ها عاجزند تا محصولاتی که واژگان استحکام ، زیبایی و کارایی در آن ها تعریف نشده اند را بسازد .

در همین رابطه ، بنا به اینکه بسیاری از تجّار ایرانی محصولاتی را برای ساخت یا واردات به کشور سفارش می دهند که با قدرت خرید ایرانیان همخوانی داشته و مهمتر از آن برای خودشان هم بازدهی مالی داشته باشد ، به واردات اجناسی ارزان قیمت دست می زنند .

در این میان اگرچه محصولات باکیفیت چینی نیزکم دیده نمی شود ، اما همگان به این باور رسیده اند که جنس چینی به معنای جنسی ظریف ، ضعیف ، بی کیفیت ، بی کاربرد و در شرف تخریب از بدو خرید می باشد . حال سوالی که پیش می آید این است ، اگر همه محصولات این کشور اینچنین است ، چرا کشوری مانند ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی قدرت های مطرح دنیا در زمینه اقتصاد و صنعت حجم زیادی از کالاهای مورد نیاز مردمش را از چین وارد می کند . بنا به تصویر کنایه آمیزی که چندی پیش منتشر شده بود ، حتی پرچم های این کشور نیز ساخت چین می باشد ، لذا اگر همه کالاهای چینی بد و مذموم بودند ، ابرقدرت ها نیز همکاری های تجاری خود را با آنان را قطع می کردند .

افرادی که به طور مستقیم یا با واسطه در جریان سفارش کالا از چین هستند ، به خوبی می دانند که حتی با نشان دادن تصویری از آنچه که مطلوب ماست ، طرف قرارداد چشم بادامی ما قادر به صنع و ساخت آن می باشد . اگرچه این امر کاملاً جذاب و هوشمندانه به نظر می رسد ، اما گاهی همین مجموعه دست به تولید محصولات حساسی مانند ترازو آزمایشگاهی می زند که در صورت تمام شدن هر محصول با قیمتی نازل ، نمی توانیم انتظار تولد کالایی دقیق و با دوام را داشته باشیم .

همانطور که گفته شد ، ترازوی آزمایشگاهی چینی به عنوان یکی از رهاورد های این سرزمین ، هم می تواند محصولی ایده آل و با کیفیت باشد و هم می تواند تنها ظاهری از یک ترازوی آزمایشگاهی را داشته باشد ، محصولاتی که گاهی تقلبی برندهای مطرح دنیا بوده و در صورت عدم آشنایی با آن ها ، می تواند توسط سودجویان به جای اصل به شما فروخته شوند .

در مقالات قبل در خصوص ترازوی A&D و مدل های ژاپنی آن سخن گفتیم ؛ در همین اثنا برخی از مجموعه های چینی به تولید نمونه هایی از این محصولات در کیفیت های مختلف دست می زنند . در ساخت بسیاری از محصولاتی که نام تجاری آن ها به ثبت رسیده است ، چنانچه مجموعه ای قصد تقلید بی اجازه از آن را داشته باشد ، به وضوح قانون کپی را زیر پای گذاشته و در پیشگاه قانون به عنوان متخلف شناخته می شود . حال اینکه در مواردی نیز ممکن است با کسب مجوز یا لایسنس هایی از سوی شرکت مادر ، به ساخت این محصولات مبادرت بورزند که در این صورت محصولاتشان در زمره “های کپی ” هایا محصولاتی با بیشینه شباهت به محصول اصلی اما با نازل ترین قیمت ممکن تبدیل می شود . با توجه به این توضیحات چنانچه یک ترازوی آزمایشگاهی چینی با مارک A&D یا KEA مشاهده نمودید ، با عنایت به این توضیحات خیلی تعجّب نکنید !

نهایتاً لازم به ذکر است که در مدل های مختلف ترازوی آزمایشگاهی چینی ، محصولاتی با ظرفیت های مختلف (مثلاً 50 ، 100 ، 300 و… گرمی ) با دقت های متغیر ( به طور مثال 0.01 ، 0.001 ، 0.0001 و کمتر ) یافت می شود . این محصولات که می توانند مواد مورد سنجش را با کمیت های مختلفی نشان دهند ، همانند نمونه های مطرح دنیا قابلیت فعالیت با برق و باتری را داشته و با افزونه هایی همچون ظرف پلاستیکی ، صفحه نمایش LCD با چراغ زمینه ، سامانه خاموشی خودکار ، پارسنگ الکترونیکی و گواهینامه های کنترل کیفی از مراکز شناخته شده بین المللی قادر به پاسخگویی به نیاز های همه کاربران می باشند .