تانک ازت

تانک ازت برای انتقال ازت مایع به مدت طولانی می تواند استفاده شود. اکثر بیمارستان ها از تانک ازت به دلیل اینکه ازت مایع یک نگهدارنده برودتی مناسب می باشد استفاده می کنند و بهتر است بدانید بیشترین مصرف تانک ازت در بیمارستان ها است. نام های دیگر تانک ازت: تانک ازت مایع، فلاسک ازت مایع، فلاسک نیتروژن، مخزن ازت، مخزن نیتروژن و کانتینر ازت مایع می باشد، که برای حمل و نگهداری ازت مایع استفاده می شوند، همچنین تانک ازت مایع برای آزمایشگاه های تحقیقاتی‌، مراکز ناباروری‌، درمانگاه‌ها‌، سرم سازی‌، داروسازی و مراکز تحقیقاتی قابل استفاده می‌باشد. حالت مایع گاز نیتروژن خالص ، نیتروژن مایع یا Liquid Nitrogen که به شکل اختصاری LN2 نامیده می شود می باشد. این نیتروژن مایع در کارخانه های تولید گازهایی نظیر CO2 و O2دارند، در اثر تقطیر جزء به جزء هوا استخراج می گردد. این مایع دارای چگالی نیتروژن مایع، بدون بو و بدون رنگ می باشد. در دمای 196 و در فشار زیاد گاز نیتروژن به حالت مایع تبدیل می شود. تانک ازت یا مخزن نیتروژن به عنوان محفظه ای برای نگهداری نیتروژن مایع قابل استفاده می باشد و به گونه ای می باشد که هیچ گونه موادی به داخل آن نفوذ نکرده و همچنین تغییرات دمایی بر نیتروژن داخل تانک ازت تاثیر گذار نمی باشد.
اگرچه برای افرادی که در محیط های آزمایشگاهی کار می کنند و اشخاصی که به نحوی با مقدمات شیمی آشنا هستند تعریف شده است ، اما عده فراوانی وجود دارند که نمی دانند پدیده ای به نام «سرما» عملاً وجود ندارد ! می دانیم که دما به میزان گرمای یک محیط ، بدن شخص ، وسیله یا پدیده گفته می شود ؛ حال چنانچه در این پدیده ها گرمایی وجود داشته باشد آن را گرم نامیده و اگر وجود نداشته باشد به آن سرد گفته می شود ؛ در نتیجه سرما یک عامل عدمیست که از نبود گرما پدیدار می شود .
در همین رابطه هرچه گرمای جسمی کمتر باشد (و به قسمت منفی ها وارد شود ) ، جسم مورد نظر نیز سردتر خواهد بود . حال در میان همه موادی که قادر نیستند تا به صورت هم اندازه و یکسان گرمای مذکور را از دست داده و سرد شوند ، ترکیباتی وجود دارد که این ویژگی را بهتر به نمایش گذاشته و قادر خواهند بود تا بدون تغییر محسوس دمایش ، با اجسام در ارتباط با خود تعادل گرمایی برقرار کنند . ازت یا نیتروژن مایع به عنوان یکی از این محصولات که قادر است با فریز کردن سلول های زنده بدن سازوکار آن ها را کند کرده و این پدیده ها را نکشد و یا در نگهداری از محصولاتی فیزیکی که به هر دلیلی نیاز به خنک ماندن دارند پیش قدم باشد ، سبب شده است تا در ابعاد گسترده به کار گرفته شده و مورد توجه متقاضیان امر قرار گیرد .
این ماده چنانچه در معرض جریان هوا و گرمای محیط قرار گیرد تبخیر می شود ، این در حالیست که حتی اگر در ظرفی در بسته هم باشد و اصطلاحاً نپرد ، بواسطه دیواره های ظرف گرمای محیط را گرفته و با وجود عدم از دست دادن ماده ، تغییر حالت می دهد که این تغییر فیزیکی برای مصرف کننده مطلوب نیست . این عوامل که سبب شده است تا نگهداری از این ماده از حساسیت بالایی برخوردار شده و مقدمات ساخت ظروفی در ابعاد و با امکانات مختلف را فراهم آورد که به آن ها تانک ازت می گویند .
تانک ازت دارای بدنه ای اصلیست که وظیفه سرد نگه داشتن مواد داخل خود را بر عهده دارد و در حقیقت عمده بودجه ای هم که صرف خرید آن می کنیم ، به این بخش تخصیص می یابد ؛ اما همانند اغلب سخت افزارهای پیرامونمان که دارای مدل های مختلف و افزونه های ریز و درشتی هستند که قابلیت آن ها را افزایش داده و عموماً به صورت دلخواه و با درخواست مشتری اضافه می شوند ، تانک ازت نیز دارای بخش هاییست که بی تردید روی همه مدل های آن نصب نشده و متقاضی خرید این محصولات با توجه به نیاز های خود و نوع کاربریش ، یا محصولی مجهز به آن را خریداری کرده و یا با ابتیاع جداگانه آن ها ، تانک ازت خود را به روز می کند .
کنیستر تانک ازت به عنوان یکی از این افزونه ها ، وسیله ای شبیه ملاقه های معمولیست ، با این تفاوت که میله متصل به بخش کروی آن کاملاً به این بخش عمود بوده تا به راحتی به عمق تانک نفوذ کند و قسمت انتهای آن هم که می تواند مایعات موجود را جابجا کرده و از آن ها برداشت کند ، عملاً استوانه ای رو باز می باشد . همانطور که اشاره شد می شود با این وسیله نیتروژن مایع را برداشت ، اما عمده کاربرد کنیستر نگهداری از شیشه های آزمایشگاهی ، مواد و نمونه هاییست که باید در این فضا قرار گیرند ، اما نباید برخورد مستقیمی با مایع مبرّد داشته باشند . در نتیجه کنیستر ها بواسطه ابتدای گیره شکل خود به لبه تانک متصل شده و در فضای بی نهایت سرد آن معلق می مانند . رک تانک ازت هم به عنوان افزونه بعدی ، دقیقاً دارای چنین ویژگی هاییست ، با این تفاوت که به جای یک کابین استوانه ای ، دارای طبقاتی منظم بوده و تنها مناسب نگهداری از چندین و چند ویال آزمایشگاهی در کنار یکدیگر می باشد .
علت تنوع محصولات مجموعه های تولیدی ، همیشه عرضه محصولاتی منحصر بفرد و تهییج عموم مخاطبین به خرید بیشتر نیست . به عنوان مثال مجموعه های مطرح سازنده کنسول بازی (xbox یا پلی استیشن ) یا برخی تولیدکنندگان سخت افزارهای هوشمند (مانند اپل) به جای اینکه صدها محصول گوناگون با سری بندی های گیج کننده تولید کنند ، دارای طبقه بندی های خاصی از محصولات بوده و تنها آپدیت هایی بر آن می افزایند ؛ عواملی که سبب می شود تا در شرایطی تقریباً مشابه ، وسیله ای از آنان که نزد کاربران جهانیشان قرار دارد تقریباً یک شکل با ویژگی هایی مشابه باشد .
این در حالیست که مجموعه های دیگری که هر ساله ده ها کالای منحصربفرد روانه بازار می کنند (مثلاً سامسونگ) شاید به این فکر هستند که با تعبیه افزونه هایی متفاوت روی محصولاتشان ، شرایط خرید آن ها را برای هر نوع سلیقه و سطح بودجه ای را فراهم کرده و در دیدگاهی مخالف تفکر شبهه کمونیستی گروه قبل ، طرفدارانشان را ملزم به خرید هرآنچه به ایشان عرضه می دارند نکنند .
در همین رابطه می توان گفت که مجموعه های سازنده تانک ازت ، نه به “بی نمکی” گروه اول هستند و نه به “شوری دسته دوم ” . در استراتژی تولید این مجموعه ها ، از آنجایی که تانک های ازت در صنایع یا موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند ، برای پاسخگویی به نیاز مصرف کنندگان مختلف نیز مستلزم داشتن ظواهری غیر یکسان می باشند .این در حالیست که این تنوع افسارگسیخته نشده ، اما در حدی است که کاربران دائمی آن ها عاجز از حصول تانک ازتی با ابعاد و ویژگی های دلخواهشان نشوند.