انواع کاغذ صافی

کاغذ صافی (Filter paper) دارای نوع های متفاوتی در زمینه های صنایع و خانگی می باشد. یکی از آنها در مصارف آزمایشگاهی است. کاغذ های صافی در شکل های مختلفی می باشد ، اما شکل غالب آن به خصوص در آزمایشگاهها دایره ای شکل می باشد. کاغذ صافی از بافتی بسیار محکم که با دو نوع محلول اسید کلریدریک و اسید فلوئوریدریک شستشو داده شده و از آمونیاک برای خنثی سازی اثر اسیدی دو محلول بالا در آن استفاده شده به وجود آمده است. بافت آن حالت تراوایی را دارا می باشد، به این معنی که نسبت به ورود مواد خاصیت نفوذپذیری انتخابی را دارد. یک کاغذ صافی خوب باید بتواند محلول ها را به خوبی از خود عبور دهد ولی سد محکمی در برابر رسوبات را از خود نشان دهد. کاغذ صافی های مختلفی در بازار وجود دارد که تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن برای خریدار ممکن است مشکل آفرین باشد، اما راهی وجود دارد که بتوان اصل از تقلبی را تشخیص داد. برای این کار تنها نیاز است که یه کاغذ فیلتر را بسوزانیم اگر در نهایت خاکستر بسیار کمی از آن را بر جای بماند روشن می سازد که یک کاغذ اصل است در غیر این صورت؛ کاغذ آن تقلبی می باشد.
کاغذهای صافی در سه بافت ریز، متوسط و درشت در بازار موجود می باشد که هر کدام کارایی خاص خود را دارند.
بافت ریز که برای صاف کردن رسوبات بسیار ریز ساخته شده است دارای تخلخل (حفره های خالی بین الیاف کاغذ) در حدود 2 تا 3 میکرون است که سرعت نسبتا پایینی در شاره (غربالگری در اثر نیروی تنشی به کاغذ) را دارا می باشد.
بافت متوسط آن برای صاف کردن رسوبات متوسط ساخته شده که دارای تخلخل 8 تا 10 میکرون و سرعت نسبتا بالا در شاره می باشد.
در آخر بافت درشت آن که برای صاف کردن رسوبات دانه درشت است و تخلخل آن در حدود 20 تا 25 میکرون می باشد، که سرعت شاره آن بسیار بالا می باشد.
سخن آخر در مورد خریدن یک کاغذ صافی علاوه بر مطلبی که در سطر بالا در ارتباط با تشخیص اصل یا تقلبی بودن کاغذ به آن اشاره شد، دقت به مولفه های دیگر از جمله بازدهی، اندازه سطح کاغذ ، تخلخل و میزان عبور هوا بر اساس زمان در هر بار استفاده می باشد.

اطلاعات تماس

تهران - خیابان جمالزاده شمالی نرسیده به بلوار کشاورز، کوچه نیلوفر، بن بست گلبرگ، پلاک2، طبقه2
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن:  66597680 - 021
تلفن:  66597425 - 021

به ما بپیوندید