خرید تانک ازت

آیا تابحال به این مساله فکر کرده اید که چرا هر ماده به ویژه مایعات - دارای ظرفی مخصوص خود می باشند ؟ به عنوان مثال چرا انتظار نداریم داخل روغندان نوشیدنی بیابیم و یا به چه دلیل در سطلی دهان گشاد الکل صنعتی نگه نمیداریم ! بی تردید پاسخ همه این سوالات ماهیت ماده مورد نظر و شرایط منحصر بفرد فیزیکی و شیمیایی آن می باشد . در همین مثال های فوق به این دلیل روغن در روغندان نگهداری می شود تا در کنار تزریق کنترل شده آن ، تسلط و توانایی کاربر در تزریق به نقاط دور از دسترس نیز زیاد باشد و یاالکل به این دلیل در شیشه ای با دهانه باریک و بدنه ای تیره نگهداری می شود تا علاوه بر مصونیت در برابر نور

ازت مایع چیست

ازت مایع (Liquid nitrogen) به فاز سیال و روان نیتروژن گفته می شود که از تقطیر جزء به جزء هوای مایع بدست می آید. می دانیم که تقطیر به عنوان یکی از پرکاربردترین فنون آزمایشگاه های شیمی ، به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با جداسازی مواد تشکیل دهنده یک ترکیب یا شکستن پیوند آن ها به تولید مواد خالص سازنده آن می پردازد . اساس کار تقطیر جزء به جزء جداسازی بخار مایعات گوناگون باشد ؛ اما چگونه می توان نوع و میزان این مواد باز تولید شده را شناخت ؟! محلولی را در نظر بگیرید که از سه جزء A ،B و C با تفاوت دمای بیش از 30 درجه سانتی گراد بین هر کدام تشکیل شده است . هریک از این اجزاء دارای نقطه جوش منحصر بفردی می باشند که با نزدیک شدن دمای سامانه به آن از گرمای محیط تاثیر پذیرفته و تبخیر می شوند . به عنوان مثال ماده A در 60 درجه سانتی گراد ، B در 140 درجه و C در 250 درجه سانتی

معرفی بالن ته گرد

بالن ته گرد که برگرفته از نام لاتین (Erlenmeyer Bulbs) یا (Round-bottom flask) می باشد یکی از چندین شیشه آلات آزمایشگاهی است که شاید به جرات بتوان گفت یکی از پرکاربردترین وسایل در آزمایشگاه می باشد. این وسیله به شکل دهانه ای نسبتا باریک با ته گرد می باشد. ته گرد بالن به این دلیل ساخته شده است که بتواند شعله مستقیم را به طور سرتاسری به همه محلول درون ظرف برساند بدون اینکه ظرف دچار شکست شود .بالن های ته گرد در سه شکل یک تا سه دهانه؛ دارای دو نوع روداژ(چسبندگیهای روی سطح بالن که باعث اتصال به ظروف دیگر می شود) و بدون روداژ موجود می باشند. در زیر می توانید تصویر هر دو نوع بالن ها را ببینید.
کاربرد بالن ته گرد در عمل تقطیر مایعات است. یک از ویژگیهای این وسیله ظرفیت بسیار بالای آن در تحمل درجه حرارت بالا تا 400 درجه سانتیگراد می باشد. البته امروزه در آزمایشگاهها بالن های تقلبی که عمدتا چینی می باشند نیز در آزمایشگاهها به وفور یافت می شوند که از لحاظ تحمل پذیری نسبت به نمونه های اصلی بسیار ضعیف هستند، بالاترین حرارتی که این نمونه های تقلبی می توانند تحمل کنند در حدود 150 تا 300 درجه سانتیگراد می باشد.

انواع کاغذ صافی

کاغذ صافی (Filter paper) دارای نوع های متفاوتی در زمینه های صنایع و خانگی می باشد. یکی از آنها در مصارف آزمایشگاهی است. کاغذ های صافی در شکل های مختلفی می باشد ، اما شکل غالب آن به خصوص در آزمایشگاهها دایره ای شکل می باشد. کاغذ صافی از بافتی بسیار محکم که با دو نوع محلول اسید کلریدریک و اسید فلوئوریدریک شستشو داده شده و از آمونیاک برای خنثی سازی اثر اسیدی دو محلول بالا در آن استفاده شده به وجود آمده است. بافت آن حالت تراوایی را دارا می باشد، به این معنی که نسبت به ورود مواد خاصیت نفوذپذیری انتخابی را دارد. یک کاغذ صافی خوب باید بتواند محلول ها را به خوبی از خود عبور دهد ولی سد محکمی در برابر رسوبات را از خود نشان دهد. کاغذ صافی های مختلفی در بازار وجود دارد که تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن برای خریدار ممکن است مشکل آفرین باشد، اما راهی وجود دارد که بتوان اصل از تقلبی را تشخیص داد. برای این کار تنها نیاز است که یه کاغذ فیلتر را بسوزانیم اگر در نهایت خاکستر بسیار کمی از آن را بر جای بماند روشن می سازد که یک کاغذ اصل است در غیر این صورت؛ کاغذ آن تقلبی می باشد.
کاغذهای صافی در سه بافت ریز، متوسط و درشت در بازار موجود می باشد که هر کدام کارایی خاص خود را دارند.
بافت ریز که برای صاف کردن رسوبات بسیار ریز ساخته شده است دارای تخلخل (حفره های خالی بین الیاف کاغذ) در حدود 2 تا 3 میکرون است که سرعت نسبتا پایینی در شاره (غربالگری در اثر نیروی تنشی به کاغذ) را دارا می باشد.
بافت متوسط آن برای صاف کردن رسوبات متوسط ساخته شده که دارای تخلخل 8 تا 10 میکرون و سرعت نسبتا بالا در شاره می باشد.
در آخر بافت درشت آن که برای صاف کردن رسوبات دانه درشت است و تخلخل آن در حدود 20 تا 25 میکرون می باشد، که سرعت شاره آن بسیار بالا می باشد.
سخن آخر در مورد خریدن یک کاغذ صافی علاوه بر مطلبی که در سطر بالا در ارتباط با تشخیص اصل یا تقلبی بودن کاغذ به آن اشاره شد، دقت به مولفه های دیگر از جمله بازدهی، اندازه سطح کاغذ ، تخلخل و میزان عبور هوا بر اساس زمان در هر بار استفاده می باشد.

تانک ازت چیست

وسایلی که در زندگی روزمره خود مایعات مختلف را با آن ها حمل می کنیم به شدت هادی دما و حرارت می باشند . به عنوان مثال پارچی شیشه ای حاوی آب یخ یا لیوانی حاوی چای داغ ، بمجرد تماس با دست ما حرارت مایع را به دست ما انتقال داده و یا آن را می کاهد . در چنین شرایطی تصور کنید که اگر ظروف صنعتی نیز چنین خصلتی داشتند چه پیامدهایی به دنبال داشت ! به طور مثال با فرض تحمل گرما ، حمل ظرفی رسانای گرما با دست یا محفظه ای حاوی ازت مایع به آسیب دیدگی بسیار شدید و نقص اعضای بدن منجر می شد ؛ لذا با پیشرفت انسان در علوم تجربی و توانایی وی در بکارگیری عناصر گوناگون

معرفی بشر

بشر(Becher) که برگرفته از واژه ای فرانسوی است یکی از پرکاربردترین وسیله های آزمایشگاهی است. کاربرد این وسیله در هم زدن، مخلوط کردن و گرم کردن مواد حتی در درجه حرارت های بالا همچون کوره های آتش پزی می باشد.یکی از تفاوت های بشر با دیگر وسایل آزمایشگاهی همچون بالن ته گرد که آن نیز هم دارای ظرفیت بالای گرمایی است در شکل ساخت بشر است که به شکل استوانه ای می باشد که ریختن مواد را به دلیل دهانه باز آن را حت تر می کند. متریال بشر از نوع پیرکس است که روی سطح خود دارای خطوط درجه بندی برحسب میلی لیتر می باشد.
بشرها دارای سه اندازه کوتاه، متوسط و بلند می باشند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.؛ به عنوان مثال از بشر کوتاه برای حرارت دادن و یا بخار بالای آب استفاده می شود، بشر متوسط بیشتر برای کارهای عای در آزمایشگاه از آن استفاده میشود. در تصویر زیر می توانید هر سه شکل بشر را ببینید.
به دلیل اینکه از بشرها برای ریختن مواد استفاده می شود و ممکن است بعضی اوقات مواد ساعتها در آن بماند، برای ممانعت از آلودگی محتویات درون ظرف در تماس با محیط بیرون آن از وسیله ای به نام شیشه ساعت برای پوشاندن سطح رویه بشر استفاده می شود.

دسیکاتور چیست

دسیکاتور Desiccator)) که ریشه واژه آن به دو زبان انگلیسی و فرانسوی بر می گردد، یکی از وسایل مورد استفاده در آزمایشگاهها به منظور خشک کردن مواد مایع یا جلوگیری از جذب رطوبت مواد جامد می باشد. دسیکاتور که شکلی شبیه به یک قابلمه دارد، از جنس پیرکس است. درون آن از دو قسمت مجزا تشکیل شده است؛ بخش پایینی که محل قرارگیری مواد جذب کننده رطوبت است، بخش وسط یا همان بالای ظرف که خود شامل یک صفحه است که ظروف بوته چینی (ظروفی که در آن ماده ای قرار دارد که از کوره های آزمایشگاهی بیرون آورده شده است) یا مواد جامد برای جلوگیری از جذب رطوبت روی این صفحه قرار میگیرند. بعضی از دسیکاتورها در روی سطح بیرونی خود یک شیر خلا دارند که هوا و گاز درون ظرف را از آن خالی می کنند، ظروفی که به این شیر متصل باشند؛ بخش پایینی در آن وجود ندارد. وقتی که ماده جامد یا مایع درون این ظرف قرار می گیرند باید درب ظرف را محکم روی آن قرار داد به طوری که هوا و رطوبت موجود در بیرون ظرف به داخل آن نفوذ نکند، برای محکم چفت شدن آن می توان از وازلین سفید صنعتی در گوشه درب ظرف استفاده کرد؛ البته باید دقت نمود که بیش از حد از وازلین بر روی آن استفاده نکنیم چون باعث لغزیدن به درون ظرف و احیانا شکستن ظرف می گردد. گفتیم که در دسیکاتورهایی که فاقد پمپ شیر خلا می باشند، در بخش پایینی ظرف محلی برای قرارگیری مایعاتی همچون سیلیکا ژل وجود دارد که کار خشک کردن مواد درون ظرف را انجام می دهند. سیلیکا ژل ها بعد از مدتی خاصیت جذب کنندگی رطوبت خود را از دست می دهند، به همین دلیل آنها را در آون های آزمایشگاهی برای احیای مجدد قرار می دهند.چگونگی کار با دسیکاتورها نیز به این نحو است که، بعد از قرار دادن مواد درون ظرف در حدود چند ثانیه باید صبر کرد که ظرف کاملا گرم شود، بعد از آن در ظرف را محکم بسته تا از نفوذ هوا به درون آن جلوگیری شود. در همان حینی که عملیات خشک شدن درون ظرف در حال انجام است، چند بار شیر پمپ خلا را باز و بسته کنید تا از ایجاد خلا درون ظرف جلوگیری شود.

اطلاعات تماس

تهران - خیابان جمالزاده شمالی نرسیده به بلوار کشاورز، کوچه نیلوفر، بن بست گلبرگ، پلاک2، طبقه2
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن:  66597680 - 021
تلفن:  66597425 - 021

به ما بپیوندید