کنیستر تانک ازت

کنیستر تانک ازت ابزاری است که در کار با نیتروژن مایع و استفاده از مخزن نگهداری آن مورد استفاده قرار می گیرد ، ابزار یکه پس از مقدمه ای کوتاه به شرح آن می پردازیم .

تانک ازت به دلیل ویژگی های منحصر به فرد این مایع به شیوه ای خاص ساخته می شود . از این تانک تحت عنوان فلاسک نیتروژن نیز یاد می کنند ، چرا که عملکردی شبیه به فلاسک های معمولی در نگهداری آب گرم دارند . سازندگان این تانک ها را به صورت دو جداره و با بدنه ای از جنس آلومینیوم با عیار بسیار بالا می سازند تا توانایی نگهداری نیتروژن را با دمای منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد را داشته باشد و به راحتی آسیب نبیند . همان طور که می دانید بیشتر فلاسک ها دارای بدنه دو جداره بوده تا از هدر رفت گرما یا تماس مستقیم مواد داخل آن با محیط اطراف جلوگیری به عمل آورند . در بیشتر موارد فضای بین دو جداره محیطی خلاء می باشد تا حداقل انتقال گرما یا سرما را به ماده درون تانک امکان پذیر کند . فلاسک درون تانک ازت نیز از تماس نیتروژن مایع با دمای اطراف مخزن نگهداری آن جلوگیری می کند تا این گاز در حالت مایع به بخار تبدیل نشود . البته از این مخازن تنها برای نگهداری نیتروژن مایع استفاده نمی شود و محققان می توانند گازهای دیگری را نیز در حالت مایع از قبیل اکسیژن ، آرگون ، هلیوم و سایر گاز ها درون آن نگهداری کنند .

نیتروژن مایع و کنیستر تانک ازت

همان طور که می دانید گاز نیتروژن در حالت مایع ماده ای است کاملاً بی رنگ ، بی بو و بی مزه که اگر آن را از نزدیک دیده باشید شبیه به آبی می ماند که در حال تبخیر است . این گاز در حالت مایع یک سیال سرمازا است که در تماس با هرگونه بافت زنده باعث سرمازدگی آن می شود . نیتروژن مایع در فشار جو دمایی برابر با منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد دارد که در معرض هوای مستقیم تبخیر می شود . قابلیت های این مایع و دمای پایین آن باعث شده است تا از آن در صنایع گوناگونی استفاده کنند ، برای مثال می توان گفت که پزشکان پوست و مو از تانک های ازت با حجم های ۶ و ۱۰ لیتری برای شارژ مجدد مخازن کوچک کرایو اسپری نیتروژن در مطب خود استفاده می کنند ، دامپزشکان و یا محققین در این زمینه نیز برای نگهداری اسپرم و تلقیح مصنوعی و راحتی در حمل و نگهداری از نمونه های خود از آن ها استفاده می کنند . تانک های ازت با حجم ۳۵ لیتر به بالا نیز بیشتر مورد استفاده در آزمایشگاه ها و مراکز صنعتی بزرگ هستند .

تمامی این افراد در نهایت باید نمونه‌های خود را به طریقی درون این محفظه ها قرار دهند ولی تنها تماس کوچک دست با نیتروژن در حالت مایع کافیست تا دست شما را به طور کامل دچار سرمازدگی کرده و شما دچار سوختگی ناشی از سرمای شدید یا نقص عضو شوید ، به همین خاطر سازندگان تانک های ازت در کنار آن ها کنیستر تانک ازت هایی را تعبیه کردن تا محققان و پژوهشگران بتوانند با استفاده از آن ها نمونه های خود را درون محفظه نیتروژن قرار دهند از این طریق از آسیب‌های احتمالی که متوجه آن ها می‌شود جلوگیری کنند .

این وسایل ظاهری شبیه به ملاقه دارند ولی کاربرد آن ها کاملاً متفاوت از آن است چرا که ملاقه ها تنها به منظور حمل مواد مورد استفاده قرار می گیرند ولی کنیستر ها می توانند نمونه های آزمایشگاهی را به مدت طولانی در خود نگه دارند .

در بیشتر موارد کنیستر تانک ازت را از جنس استیل با کیفیت بالا می سازند تا به منظور نگهداری نمونه ها درون فلاسک نیتروژن از آن ها استفاده شود . البته کنیستر تانک ازت تنها در مقیاس آزمایشگاهی مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکه ، در صنایع بزرگ و در تانک ها با حجم بالا نیز نمونه هایی از آن ها را ساخته اند که به صورت چند طبقه و در اغلب موارد شبیه به قفسه نگهداری اسناد و مدارک بوده تا بتوانند نمونه های بیشتر و بزرگ تری را در خود نگهداری کند . برای حمل و نقل این سایز از کنیستر تانک ازت باید از نیروی چند نفر یا جرثقیل بهره گرفت .