کرایو اسپری ازت مایع : در مقالات پیشین گفتیم که کرایوتراپی به عملی گفته می شود که در آن متخصصین امر به منظور درمان ضایعات پوستی ، بیماری های دهان و لثه ، هموروئید ها و تومورهای استخوانی با سرد کردن ناگهانی سلول‌های بیماری ‌زا و انجماد این ناهمگونی ها ، در پی درمان آن ها می روند .

در این روش که نیتروژن بسیار سرد به صورت ناگهانی بر روی یک سطح افشانه می‌شود ، سطح مورد نظر یخ زده و از آنجایی که سلول‌های پوستی توانایی مقاومت در برابر این سرما را ندارند پس از چندی خشک شده و فرو می ریزند ؛ نهایتاً سطح نامطلوب ما از بین رفته و پوست جدیدی به صورت طبیعی به جای آن تولید می شود . از این روش درمانی برای تغییر رنگ پوست ، درمان سالک ، رفعضایعات پیش بدخیم ، درمان ضایعات عروقی ، بهبود ضایعات ویروسی ، از بین بردن کیست یا ضایعات توموری و بر طرف کردن زخم های هیپرتروفیک و کلوئیدی استفاده می شود .

از آنجایی که کار با نیتروژن مایع بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است در اثر بی احتیاطی و افراط در استفاده به مرگ فرد مصرف کننده (بیمار) یا اعمال کننده (پزشک) نیز بیانجامد ، در نتیجه اعمال آن در ابعاد و اندازه های مشخص و جزئی بسیار اهمیت دارد ؛ به همین دلیل به جای استفاده از تانک ازت که پیشتر و به تفصیل در مورد آن ها سخن گفته بودیم ، اینک به شرح اهمیت کرایو اسپری نیتروژن به عنوان ابزاری که می تواند این ماده را به صورت کنترل شده بر روی سطح مورد نظر اسپری کند می پردازیم .

چنانچه با نحوه تزریق و طرز کار این محصولات کاربردی آشنایی زیادی ندارید ، تنها کافیست که به افشانه های آب که در کسوت های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند – مانند آرایشگاه ها – توجه کنید و تفاوت آن ها را با یک سطل آب (که در این مثال حکم تانک مذکور را دارند ) مقایسه کنید . بی‌تردید اگر بخواهید آب مورد نظر را بدون این که دستانتان با آن برخورد داشته باشد بر روی سطحی به صورت کنترل شده بریزید ، دچار اشتباه فراوانی خواهد شد . این در حالیست که افشانه یا همان کرایو اسپری ازت مایع سبب می‌شود تا با امکان کنترل مقدار آن – که با کمک تعویض سر یا نازل های آن بطور دقیق قابل تنظیم هم می باشند – تنها مقداری که مورد نیاز است را به صورت موضعی پاشیده و و از اسراف ماده از یک سو و عدم آسیب زدن به نواحی دیگر بدن بیمار از سویی دیگر جلوگیری کنید .

در پایان لازم به ذکر است که کرایو اسپری ازت مایع که در مرحله اول اقدامات خود باعث اعمال این ماده بر روی قسمت مورد نظر پوست بیمار می شود ، با توجه به اینکه نقطه جوشی معادل منفی ۱۹۶ سانتیگراد دارد ، این بخش را فریز کرده و اصطلاحاً باعث تخریب سلولی آن می شود . در گام دوم این میزان سرما عاملی می شود تا سیستم های مختلف بدن به صورت موقت در این عضو از کار افتاده و موادی مانند کلاژن فیبروبلاست ‌ها که به ترمیم قسمت های مختلف پوست می انجامند ، متوقف شده و زمینه از بین رفتن قسمت های نامطلوب پوست بدون اینکه ترمیم شوند مهیا گردد . در قسمت پایانی استفاده از این اسپری نیز پس از اینکه قسمت مورد نظر منجمد شد و با گذر زمان بخش های مورد نظر فرو ریخت ، پوست بیمار با التهاب ، قرمزی و گاه تاول خودنمایی می کند که خود نشانه ای از طی شدن پروسه مداوا می باشد .