پمپ وکیوم بیکر : همانطور که می دانید پمپ های وکیوم و یا همان پمپ های خلاء تجهیزاتی صنعتی و آزمایشگاهی هستند که به منظور ایجاد خلاء در یک فضای بسته مورد استفاده قرار می گیرند که البته این قابلیت در صنایع مختلف برای انجام کارهای متفاوتی استفاده می شود. در این میان قصد داریم تا در این مقاله به یکی از انواع پمپ های خلاء روغنی به نام پمپ وکیوم بیکر بپردازیم ، آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و مکانیزم ، اجزای سازنده آن و همچنین صنایعی که در آنها از این پمپ استفاده می شود را معرفی نماییم.
از پمپ های وکیوم بکر برای ایجاد فشار منفی به شکل دورانی استفاده می گردد که باعث تولید حرکت چرخشی روتاری و به وجود آمدن نیروی گریز از مرکز می شود. نکته ای که در استفاده از این پمپ ها حائز اهمیت است این موضوع می باشد که در پمپ خلاء بیکر حتماً باید تا حد معین شده از روغن و فیلتر پمپ خلا استفاده شود زیرا در غیر این صورت پمپ ، اورینگ و تیغه های داخل آن آسیب می بینند.
یکی دیگر از وظایف پمپ وکیوم این است که دستگاه باید فشار جو را پایین آورده و به حدود صفر برساند. این همان اتفاقی است که با فاصله گرفتن از سطح زمین و حرکت کردن به سمت بالا رخ می دهد ، یعنی ضخامت جو کاهش یافته و در واقع فشار هوا کم می شود و همین امر موجب می شود که مقدار خلاء با ارتفاع گرفتن از سطح زمین افزایش یابد. پمپ خلاء بیکر به شکلی تولید شده است که روتور در مکانی خارج از مرکز سیلندر پمپ قرار می گیرد و با شروع حرکت دورانی روتور که به وسیله الکتروموتور انجام می شود ، روغن از درون محفظه وارد سیلندر شده و از سمت دیگر آن از شیار موجود بر روی روتور تیغه ها بیرون می آید و در نزدیک ترین فاصله نسبت با سطح داخلی سیلندر پمپ وکیوم بیکر حرکت می کند.
انجام عمل روانکاری و آب بندی محفظه ها و همچنین مهم تر از آن خنک کاری قطعات کاری است که به وسیله روغن موجود در سیلندر انجام می شود. با شروع چرخش روتور به وسیله الکتروموتور و در ادامه آن نزدیک شدن تیغه ها به جداره داخلی سیلندر ، فضای خالی که در حد فاصل روتور و سیلندر به وجود می آید توسطه تیغه ها به سه قسمت تقسیم می شود.
مزایای متعددی را می توان برای پمپ خلا بیکر برشمرد. به عنوان مثال سر و صدای کم و لرزش بسیار اندک این پمپ باعث می شود که علاقه مندان بیشتری به خود جذب کند زیرا سر و صدای پمپ از آن دسته صداهایی است که می توانند به سادگی باعث به هم ریختن اعصاب دیگران شود! همچنین کیفیت بالای قطعات این پمپ که باعث عمر مفید طولانی دستگاه می شود نیز از نکات مثبت این پمپ محسوب می شود. در ادامه بحث در مورد پمپ خلاء بیکر باید بگوییم که راندمان این دستگاه نسبت به سایر هم نوعان خود بسیار بالاتر بوده و عموماً دستگاهی است که کمتر خراب می شود و فقط در مواقع خاصی نیاز به تعمیر دارد.
موضوع مهم تر درباره پمپ وکیوم بیکر این مطلب است که استانداردهای روز دنیا در این پمپ به اجرا در آمده و این پمپ از نظر تکنولوژی جهانی در لیست پمپ های نوین دنیا قرار خواهد داشت. البته از ذکر این مورد هم نمی توان گذشت که ابعاد مناسب و حجم کم این دستگاه ها یکی دیگر از مزیت هایی است که بسیاری از پمپ های خلاء از داشتن آن بی بهره هستند. این موضوع که یک دستگاه حجم کمی از فضا را اشغال کند برای هر نوع تجهیزاتی مزیت و نمره مثبت تلقی می شود.
پمپ های وکیوم بر اساس مکانیزم کارشان از اجزای مختلفی تشکیل می شوند . پمپ خلاء بیکر نیز از اجزایی مانند فیلتر سپراتور ، روتور ، فیلتر خروجی ، لرزه گیر ، اگزوز خروجی ، تیغه ، سوپاپ خروجی ، صافی ورودی ، شیر یکطرفه و سیلندر تشکیل شده اند. از این پمپ در صنعت های مختلفی مانند صنایع شیمیایی ، نانو تکنولوژی ، صنعت داروسازی ، الکترونیک ، شتاب گرها ، صنایع غذایی و همچنین صنعت چاپ و بسیاری از صنایع و آزمایشگاه های کوچک و بزرگ دیگر استفاده می شود.