پمپ خلا روتاری : یکی از پر کاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی عصر امروز پمپ های خلا یا همان پمپ های وکیوم هستند. اولین پمپ خلا در سال 1650 توسط یک دانشمند آلمانی به نام “اتو وان گریکه” اختراع شد و از آن پس مدل های مختلفی از این پمپ ها با کاربری های متنوع و حتی مکانیزم های مختلف تولید و به بازار عرضه شدند.
پمپ های خلا همانطور که از نامشان پیداست برای ایجاد خلا در یک محفظه خاص که به منظور انجام آزمایشات و کارهای مختلف دیگر ایجاد می شود به کار می روند. پمپ های خلا انواع مختلفی دارند که در این مطلب قصد داریم به بررسی یکی از انواع مختلف آنها به نام پمپ خلا روتاری روغنی بپردازیم و روش کار آن را تحلیل کنیم.
معنای لغوی روتاری همان چرخشی و دوار می باشد و علت نامگذاری این پمپ به وکیوم روتاری روغنی این موضوع می باشد که در محفظه داخلی آن دو تیغه به وسیله روتور به اندازه 180 درجه چرخانده می شوند و به این شکل هوا از یک طرف وارد پمپ می گردد و پس از آنکه به وسیله مکانیزم پمپ فشار پایین ایجاد شد این هوا از سمت دیگر خارج می شود. قسمت های مختلف تشکیل دهنده این پمپ محفظه ، لوله سوپاپ ، فیلتر روغن ، لوله و دریچه اگزوز ، اگزوز ، تیغ گردان ، دریچه تزریق روغن ، درجه نشان دهنده میزان روغن ، محفظه جمع آوری اضافات و بخش ورودی و خروجی هوا هستند و این دستگاه از این جزییات تشکیل شده است.
از نکات مهمی که باید در استفاده از انواع مختلف پمپ وکیوم روتاری روغنی در نظر داشت این موضوع است که این پمپ ها باید همیشه دارای روغن باشند . روغن در پمپ خلا روتاری روغنی نقش خنک کنندگی پمپ و عایق را بر عهده دارد و همچنین وظیفه دیگر آن کاهش اصطکاک بخش های مختلف پمپ است و اگر دستگاه بدون روغن کار کند خراب خواهد شد. این پمپ ها مانند هر وسیله روغنی دیگری دود زا هستند و به همین دلیل فیلتری در قسمت خروجی اگزوز برای جذب این دود ها تعبیه شده است.
اما سوالی که در اینجا مطرح است این موضوع است که این پمپ ها چگونه کار می کنند؟ پمپ های وکیوم روتاری بر مبنای روتور و پره و محفظه پوسته که همان سیلندر محسوب می شود عمل می کنند به این شکل که با چرخش روتور و حرکت دورانی پره ها درون سیلندر از طرفی از قسمت دریچه ورودی مکش ایجاد می کنند و از طرف دیگر هوای مکش شده را از اگزوز به بیرون می فرستند. در واقع روتور و پره ها و همچنین سیلندر نقش اصلی را در ایجاد یک مکش پایدار بازی می کنند.
پمپ های خلا روغنی به دلیل ساختار ساده خودشان و همچنین با توجه به دقت بالای ماشینکاری قطعات و مکانیزم اصلی آنها که در گردش بودن روغن است ، از بهترن انواع پمپ های خلا برای کاربری های عمومی در صنعت محسوب می گردند. حال قصد داریم در ادامه به بررسی برخی از مزایای استفاده از پمپ خلا روتاری روغنی بپردازیم .
یکی از مزایای مهم پمپ های روتاری روغنی وکیوم که باعث می شود این پمپ ها کاربری بیشتری نسبت به سایر انواع  پمپ خلا داشته باشند قابلیت کار دائمی آنها می باشد. این پمپ ها می توانند بدون خاموشی و استراحت مدت های زیادی را کار کنند. از دلایل این امر می توان استفاده از روغن در ساختار داخلی آن را نام برد ؛ در این پمپ ها روغن و یا مواد دیگر مصرف نمی شوند بلکه در یک مسیر خاص حرکت کرده و دوباره سر جای خود باز می گردند و در طی این زمان به روانکاری و خنک شدن پمپ می پردازند. یکی دیگر از مزایای مهم پمپ های روغنی روتاری نسبت به انواع دیگر پمپ های وکیوم ایجاد خلا با خلوص نسبتاً بالاتر از بقیه پمپ ها می باشد.
لازم به ذکر است که این مزایا به معنای کاربردی بودن پمپ روغنی روتاری در همه زمینه ها و تمام صنایع نیست و صنایعی که بخارات شدید آب و مایعات در عملیات ایجاد خلا آنها وجود دارد باید از انواع دیگر پمپ های خلا مانند پمپ های آب در گردش استفاده نمایند.