ویژگی میکروسکوپ پلاریزان : کنجکاوی انسان منجر به اختراعات بزرگی ‌شده است که میکروسکوپ یکی از آن‌هاست . شاید شروع این انقلاب بزرگ در روند علم زمانی به وقوع پیوست که انسان متوجه شد که یک قطعه کریستال می‌تواند تصاویر را بزرگ‌تر کند . آزمایشات با قطعات مختلف شیشه و کریستال آغاز شد و در نهایت منجر به تکامل میکروسکوپ شد . گرچه “آنتونی فان لیوون هوک” هلندی به ‌عنوان پدر میکروسکوپ شناخته‌ می شود اما شاید بتوان افتخار ساخت نخستین میکروسکوپ ساخت دست بشر را به پدر و پسر هلندی ، زاکریاس یانسن و هانس داد .

انواع میکروسکوپ

بسته به منبع نور، میکروسکوپ ‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد :

میکروسکوپ نوری : این میکروسکوپ از اشعه‌ی نور برای روشن کردن اشیا استفاده می‌کند . مانند میکروسکوپ های دیسکی و ترکیبی

میکروسکوپ الکترونی : در این نوع میکروسکوپ از پرتو های الکترون برای روشن کردن اشیا استفاده می‌شود . مانند میکروسکوپ های الکترونی (TEM) و الکترونی (SEM) . این میکروسکوپ ‌ها دارای بزرگنمایی بهتری از میکروسکوپ ‌های نوری هستند.

میکروسکوپ پولاریزان که از زیر مجموعه های میکروسکوپ نوری می باشد که در ادامه به معرفی ویژگی میکروسکوپ پلاریزان آن می ‌پردازیم.

ميکروسکوپ پلاريزان و انواع آن

میکروسکوپ پلاریزان که بواسطه نور قطبی فعالیت می کند برای بررسی خواص اپتیکی نمونه‌های مختلف بکار می رود . اگرچه حوزه زمین شناسی زمینه اصلی استفاده ار این میکروسکوپ می باشد ، اما اخیراً به ‌طور گسترده‌ای در زمینه های پزشکی و بیولوژیکی مورد استفاده قرارگرفته است . میکروسکوپ پلاریزه یک وسیله تقویت کنتراست است که به شما امکان ترکیب و ساختار سه ‌بعدی نمونه‌ های آنیزوتروپیک را می دهد . این میکروسکوپ از فیلتر های قطبی برای استفاده از نور قطبی شده استفاده می‌کند .

در بسیاری از مطالعات علمی مانند مطالعه روی سنگ‌ ها ، مواد شیمیایی کریستالی ، ترکیبات آلی مانند عضلات و کلاژن ها از میکروسکوپ ‌های پلاریزان استفاده می‌شود . نور پلاریزه که کیفیت تصویر را بهبود می ‌بخشد دارای درجه بالایی از حساسیت بوده و می‌تواند برای هر دو مطالعه کمی و کیفی مورد نظر در طیف وسیعی از نمونه‌ های آنیزو تروپیک مورد استفاده قرار گیرد . میکروسکوپ پلاريزان برای مشاهده و عکاسی از نمونه‌هایی که عمدتاً به علت خصیصه نوری آنی استروپیک قابل‌ مشاهده هستند، طراحی‌ شده است . برای انجام این کار ، میکروسکوپ باید به دو پلاریزور مجهز شده و در مسیر نور ، جایی قبل از نمونه قرار گیرد و یک تحلیلگر (پلاریزاسیون دوم) ، در مسیر نوری بین دیافراگم عقب و لوله‌های مشاهده یا پورت دوربین جای گیرد. وظیفه پلاریزور در اغلب اوقات عبور اشعه‌ی نور خروجی از منبع نوری ميکروسکوپ که در جهات مختلف نوسان می‌کند از میان دسته‌ای از شعاع‌ های نوری نوسان کننده در يک صفحه مشخص می باشد . بعضی از مواد دوقطبی که معمولاً توسط میکروسکوپ پلاریزه شده بررسی می‌شوند عبارت‌اند از استخوان ، دندان‌ها ، عضله‌ها ، کریستال های ادرار ، کریستال نقره ‌ای و آمیلوئید ها .

میکروسکوپ پلاریزان برای آموزش ، مطالعه ، شناسایی و تصویربرداری از مقاطع با ضخامت حداکثر 0.03 سانتیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد . با این میکروسکوپ می‌توان نوع ، جنس مواد ، بافت ، شرایط تشکیل، مخصوصاً برای سنگ‌ها ، کانی ‌ها ، مصالح ساختمانی ، خواص Optic کانی‌ها (بخصوص زاویه‌ ها) و نوع محورهای کریستالوگرافی را به ‌صورت تصاویر آنالوگ و دیجیتال تهیه کرد . لازم به ذکر است که تصاویر میکروسکوپی با نور ساده PPL و با نور پلاریزه XPL برداشت می‌شوند . این دستگاه دارای عدسی‌ های مختلف بوده که با دقت بالایی می‌تواند جزئیات نمونه را مورد برسی قرار دهد . تصاویر گرفته‌ شده از دوربین آنالوگ برای تهیه اسلاید و دوربین دیجیتال برای انتقال به سیستم کامپیوتر و پردازش های لازم قبل از تهیه فیلم و عکس ، قابل بهره‌برداری است .

دامنه عملکرد و ویژگی میکروسکوپ پلاریزان در آزمایشگاه

1- تشخیص نوع ، جنس و ترکیبات شیمیایی مواد

2- تعیین تمامی ویژگی‌های شبکه نوری مواد

3- مشخص کردن ساختار ، مقدار هوازدگی و نحوه شکل‌گیری نمونه مانند سنگ‌دانه ‌ها

4- تعیین مواد جدید ایجاد شده پس از استحکام نمونه ؛ برای مثال ساختار بتن بعد از سفت شدن

5- در کاربرد های ساختمانی تعیین درز و شکاف و حباب ‌های ریز ایجاد شده در بتن

6- مشخص کردن کلیه مواد تشکیل ‌دهنده نمونه در قالب درصد

7- امکان عکاسی و گرفتن فیلم به‌صورت دیجیتال

8- امکان مطالعه نوع سنگ از زمان ایجاد تا قرار گرفتن در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی

9- امکان برسی ریزترین ساختارهای چوب در قطعات چوبی

10- استفاده توسط علم متالورژی برای شناخت ساختار فلزات