عبارت میکروسکوپ پلاریزان ویکی پدیا به عنوان موضوعی محبوب که اطلاعاتی کاربردی را با ساده ترین ادبیات ممکن در اختیار علاقه مندان قرار می دهد ، هم به میکروسکوپ پلاریزان اشاره دارد و هم به دانشنامه سایت ویکی پدیا ، درواقع هدف از بیان آن آشنا کردن افراد با ویژگی های این دستگاه در بطن محتویات سایت ویکی پدیا می باشد ، لذا در ادامه قصد داریم تا به معرفی این میکروسکوپ با استناد به اطلاعات این سایت و همچنین شرحی از این دستگاه با کلام مرسوم سایت ویکی پدیا بپردازیم ، اما پیش از آن آشنایی با تارنمای مذکور خالی از لطف نیست .

وبگاه ویکی پدیا یکی از دانشنامه های آزاد اینترنتی موجود در جهان است که تمامی افراد به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند . آزاد بودن آن به این معنا است که هر فرد میتوانند به راحتی به نوشتن درباره یک موضوع بپردازند و یا نوشته های موجود را ویرایش کنند ، البته تمامی ویرایشات و یا ایجاد متن جدید باید مطابق با قوانین این سایت باشد ، یعنی مطالب کاملاً بی طرفانه نوشته شوند و حق نشر سایر افراد را نیز ضایع نکند . مزیت های این دانش نامه باعث شده است تا محدود به یک کشور و زبان خاص نباشد و همه افراد بتوانند در آن سهیم باشند . جالب توجه است که تنها تعداد مقالات فارسی آن به تعداد 650571 عدد رسیده است و روز به روز نیز در حال افزایش می است . اگر قصد استفاده از این دانش نامه را دارید می توانید با ورود به این سایت و انتخاب زبان فارسی برای آن به موضوعات مختلف در قالب زبان خود دسترسی داشته باشید .

در همین رابطه اگر به موضوع میکروسکوپ ها و انواع مختلف آن رجوع کنیم می بینیم که میکروسکوپ پلاریزان یکی از انواع نوری این تجهیزات است که برای مطالعه روی مقطع های نازک انواع سنگ ها ، کانی ها ، فسیل ها و همچنین برای استفاده در برخی از صنایع چون سیمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد . این میکروسکوپ با استفاده از نور پلاریزه شده خواص مختلف از جمله ویژگی نوری نمونه ها را می تواند بررسی کند . با این که آن ها بیشتر در زمینه های زمین شناسی و شناخت انواع کانی ها مورد استفاده قرار می گیرد ولی مزیت هایشان باعث شده است تا کاربرد هایی نیز در زمینه علم پزشکی برای آن ها تعریف کنند . شما با استفاده از فیلتر ها و نور پلاریزه آن ها می توانید از زاویه ای دیگر نمونه های آزمایشی را مورد بررسی قرار دهید . در واقع نوره پلاریزه تکنیکی است که با آن می توان کنتراست تصویر را تا حدود زیادی بالا برد و تصویری به مراتب واضح تر را مشاهده کرد . با این دستگاه شما قادر خواهید بود تا نوع ، جنس و شرایط ایجاد را در انواع سنگ ها و ساختار قرار گیری ملکول ها را در ترکیبات عالی به راحتی مشاهده کنید . همچنین آن ها این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید از تصویر مشاهده شده عکس های دیجیتال و آنالوگ را نیز تهیه کنید .

قابلیت های میکروسکوپ پلاریزان ویکی پدیا

  • تعیین ویژگی های نوری نمونه
  • تعیین بافت ، نحوه شکل گیری جزئیات و مقدار هوا زدگی سنگ ها هنگام تشکیل
  • مشخص کردن مواد جدید ایجاد شده بعد از تشکیل نمونه (ترکیبات بتنی )
  • مورد استفاده در علم متالورژی برای شناخت ساختار فلزات مختلف
  • مورد استفاده برای مطالعه روی ساختار های چوبی
  • تعیین مواد تشکیل دهنده هر ماده در قالب درصد

مشخصات فنی میکروسکوپ پلاریزان ویکی پدیا

بیشتر این میکروسکوپ ها قادر هستند تا به میزان 40 تا 600 برابر روی نمونه شما بزرگ نمایی را انجام دهند . لنز چشمی در بیشتر آن ها قابلیت بزرگ نمایی تا میزان 10x را در خود دارا است . شما می توانید لنز های شیئی با قدرت های 4، 10 ، 20، 40 و x60 را روی آن ها نصب کنید . برخی از نمونه های این دستگاه به گونه ای ساخته می شوند که بتوانند علاوه بر چشمی اصلی ، یک عدد چشمی دیگر را نیز به دستگاه اضافه کرد تا در صورت نیاز دو نفر به صورت هم زمان بتوانند روی نمونه مطالعات لازم را انجام دهند . در نهایت گفتنیست که منبع نور در بیشتر موارد با لامپ های هالوژن همراه شان فعال است .