میکروسکوپ بیولوژی

میکروسکوپ بیولوژی در انواع مختلف و متناسب با کارایی های متفاوت تولید می شود، شرکت تایسیز تجهیز با گردآوری انواع میکروسکوپ بیولوژی از معتبرترین برندهای دنیا محصولاتی با کیفیت را در دسترس شما کاربران ارجمند قرار خواهد داد. میکروسکوپ بیولوژی در سری های مختلف در دسترس شما قرار گرفته است و برای کاربردهای مختلفی مانند آموزشی ، آزمایشگاهی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه برخی از قابلیت های میکروسکوپ بیولوژی را برای شما بیان می نماییم.

میکروسکوپ بیولوژی

میکروسکوپ بیولوژی قابلیت فازکنتراست دارد. میکروسکوپ بیولوژی در دو دسته کلی دو چشمی و سه چشمی . با لنزهای Plan و Semi Plan در بازار موجود می باشد. میکروسکوپ بیولوژی قابلیت اتصال به دوربین های دیجیتال و همچنین ویدیو پروژکتورها را دارد. میکروسکوپ بیولوژی دارای امکان نصب Heat Stage تا دمای 50 درجه را دارد. میکروسکوپ بیولوژی بزرگنمائی بین 20X تا 1000X را دارد. میکروسکوپ بیولوژی دو چشمی و حرفه ای می تواند بزرگنمایی تا ۱۶۰۰ برابر را داشته باشد. حول همه پدیده های پیرامون ما ، باوری رایج وجود دارد که چنانچه نظر کارشناسان امر را جویا شده و یا با کسب اطلاعاتی حداقلی به استقبال آن برویم می بینیم که سخت در اشتباه بوده ایم . به عنوان مثال در همین حوزه سخت افزارهای اپتیکی ، چنانچه از عموم مردم در خصوص ماهیت میکروسکوپ ها سوال بپرسیم ، بی آنکه تفاوتی میان آن ها غائل شوند این وسایل را سخت افزارهایی برای بزرگنمایی و دیدن اجزای ریز و مولکولی اجسام و در عین حال بافت های زنده می دانند . اگرچه در مجموع پاسخ آن ها اشتباه نیست ، اما برای افرادی که درگیری بیشتری با امور آزمایشگاهی داشته و به طریقی علمی و حرفه ای تر به دنبال این ادوات هستند – نه صرفاً دانش آموزان سخت کوشی که در رویه ای قابل تحسین به دنبال دیدن ساختار اتمی مواد گوناگون هستند – به خوبی می دانند که این وسیله با توجه به قدرت و روش کار خود دارای دسته های مختلفی می باشند که در این مورد خاص ، میکروسکوپ بیولوژی شامل گروهی از این محصولات است که مخصوص مطالعات زیست شناختی و مشاهدات علوم زیستی می باشند . این محصولات که در انواع دو چشمی ، سه چشمی و دیجیتالی یافت می شوند ، با تقسیم شدن در زیر دسته های بیولوژی ، پلاریزان و متالوژی که هریک از آن ها نیز مجدداً دارای دسته های معمولی ، اینورت ، فازکنتراست ، دارکفیلد و … نیز هستند ، طیف گسترده ای از محصولات آزمایشگاهی را به وجود آورده اند که هریک از آن ها متناسب یک کاربرد ، سطح انتظار و صد البته بودجه تخصیص یافته به آن ها می باشند .

میکروسکوپ های بیولوژی نوعی از میکروسکوپ های نوری هستند که در آزمایشگاه ها و اماکن آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. میکروسکوپ بیولوژی همانند سایر هم نوعان خود دارای سه تعریف مهم در کاربردهای خود می باشند که بزرگنمایی ، قدرت تفکیک و کنتراست همان سه تعریف مهم هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

در تعریف بزرگنمایی میکروسکوپ ، می توان گفت که نسبت اندازه نمونه به اندازه تصویر بزرگنمایی گفته می شود که این امر توسط عدسی هایی که در تمام این دستگاه های نوری موجود است محقق می شود.

قدرت تفکیک یک میکروسکوپ در واقع قدرت تشخیص دو شی نزدیک به هم به صورت دو شی متمایز و جدا از هم است که این مهم اولاً به کیفیت عدسی های به کار رفته در داخل دستگاه بستگی داشته و در ثانی طول موج نور تابیده شده به شی هم در انجام این کار موثر واقع می شود. در واقع هر چه طول موج نور کمتر شود قدرت تفکیک میکروسکوپ افزایش می یابد.

مفهوم کنتراست را افرادی که در زمینه های عکاسی و گرافیک فعالیت دارند به خوبی درک می کنند. کنتراست در واقع به زبان ساده به تفاوت روشنایی و تاریکی قسمت های مختلف یک نمونه در تصویر می گویند.

از میکروسکوپ بیولوژی بیشتر در زمینه مشاهده بافت های سلولی موجودات زنده استفاده می شود. اولین میکروسکوپ ها فقط یک عدسی داشتند و تقریباً در زمره وسایل تفریحی از آنان استفاده می شد. با گذشت زمان و پیشرفت های روز افزون علم و تکنولوژی ، ساخت عدسی ها با تحولات گسترده ای روبرو شد به شکلی که عدسی ها دیگر فقط یک ذره بین ساده نبودند و می توانستند جزییات اشیا را به صورت دقیق نشان دهند.

به صورت کلی میکروسکوپ ها از یک لوله تشکیل شده اند که در دو انتهای آن دو عدسی قرار دارند. یک عدسی نزدیک به شی مورد نظر تعبیه شده و دیگری در نزدیک چشم قرار گرفته است.

میکروسکوپ های بیولوژی از انواع نوری عبوری میکروسکوپ ها هستند. دقیقا مانند آزمایشاتی که در مدرسه انجام داده ایم و یک قطره خون را بر روی لام ریخته ایم و با تاباندن نور به آن پس از عبور نور از درون لام قیطره خون را با بزرگنمایی دیده ایم. در یک جمع بندی کلی باید عرض کنیم که از میکروسکوپ های بیولوژی زمانی می توان استفاده کرد که نمونه مورد آزمایش بر روی لام قرار گیرد و نور را از خود عبور دهد .

میکروسکوپ های بیولوژی شاخه ای از انواع نوری آنها هستند که در اماکن مختلفی به خصوص مدارس و دانشگاه ها از آنها برای بررسی بافت های سلولی با بزرگنمایی کم استفاده می شود. در ادامه مطالب سعی می کنیم که به معرفی تعدادی از مدل های مختلف میکروسکوپ های بیولوژی بپردازیم.

یکی از میکروسکوپ هایی که در حوزه ریزبین های نوری و بیولوژی قرار دارد و از طرفداران زیادی به خصوص در دبیرستان ها و آزمایشگاه های تشخیص طبی برخوردار است میکروسکوپ بیولوژی 1600 برابر  XSZ-LED می باشد. این دستگاه همانطور که مشخص است می تواند تصاویر را تا 1600 برابر بزرگتر نمایش داده و در واقع بر روی آنها زوم کند. این دستگاه دارای دو چشم با بزرگنمایی های مختلف است که یکی از آنها 16X و دیگری تا 10X قابلیت زوم و بزرگنمایی دارند. این دو چشم بر روی یک صفحه گردان قرار دارند که به وسیله آن در زمانی کوتاه می توان به راحتی اقدام به تعویض چشم کرد.

منبع نوری این دستگاه با استفاده از نور ساطع شده از LED های تعبیه شده در پایین میکروسکوپ تامین می شود و همچنین از مزایای قابل توجه این وسیله می توان به قابلیت تنظیم نور و کم و زیاد کردن میزان روشنایی آن اشاره کرد؛ شایان ذکر است که برق این دستگاه توسط برق معمولی شهری تامین می شود که این امر باعث می گردد در هر مکانی که دسترسی به برق شهری آسان باشد بتوان از این میکروسکوپ استفاده نمود.

از دیگر مزایای برشمردنی و قابل تحسین این میکروسکوپ بیولوژی  قابلیت انعطاف این محصول در حوزه روشنایی و نورپردازی آن است. این دستگاه دارای سیستم فکوس نور یا همان کندانسور بوده که باعث می شود با استفاده از دیافراگم دستگاه بتوان نور را در نقطه دلخواه متمرکز کرد. وجود سیستم کندانسور در این میکروسکوپ باعث می شود که در هنگام استفاده از عدسی شیئی 100 برابر بتوانیم به حداکثر وضوح ممکن و بالاترین زوم قابل قبول دست یابیم.

میکروسکوپ XSZ-LED با بزرگنمایی 1600 برابر در مقابل میکروسکوپ های هم قد و قواره خود بسیار کاربردی و حرفه ای است و قابلیت های مختلف آن و همچنین قیمت بسیار مناسب آن باعث شده تا طرفداران بسیاری را به خود جذب کند و همانطور که گفتیم بسیاری از دبیرستان ها برای جور کردن کالاهای آزمایشگاه های خود و خرید میکروسکوپ به این مدل رجوع می کنند.

نکته ای که نباید به سادگی از کنار آن گذشت این است که این میکروسکوپ قابلیت اتصال دوربین مخصوص میکروسکوپ تا کیفیت 5 مگا پیکسل را نیز دارد که باعث می شود به محبوبیت آن نزد کاربران افزوده گردد.

  • برای خرید یک میکروسکوپ باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

برای پاسخ به این سوال و اینکه ” یک میکروسکوپ بیولوژی خوب چه شرایطی را باید داشته باشد! ” باید توجه داشت که طیف گسترده ای از انواع این لوازم آزمایشگاهی در طرح ها ، مدل ها و کاربردهای مختلف تولید شده و از میکروسکوپ های ارزان پلاستیکی تا مدل های با کیفیت ژاپنی و آلمانی که اغلب از قیمت های بالایی نیز برخوردارند در بازار کشورمان وجود دارد ؛ در نتیجه بررسی تک تک آن ها میسر نبوده و باید با عنایت به عناصری برجسته تر کار را پیش ببریم .

همانطور که گفتیم و شما نیز پیش از آن می دانستید، میکروسکوپ ها با کاربری های مختلف تولید می شوند و اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این مطلب است که میکروسکوپی که قصد خرید آن را دارید با نیازهای شما همخوانی داشته باشد. شما قبل از هر کاری باید از سه اصل در میکروسکوپ های نوری بیولوژی آگاه باشید. اولین اصل این موضوع است که این نوع از میکروسکوپ ها دارای دو منبع گرمایی هستند؛ اولین منبع گرمایی این تجهیزات آزمایشگاهی از طریق لنزهای آبجکتیو تامین می گردد و منبع دوم آن لنزهای چشمی این دستگاه ها هستند. پس به این نکته به عنوان اصل اول توجه داشته باشید که با ضرب کردن توان لنزهای آبجکتیو میکروسکوپ بیولوژی و لنز های چشمی آن می توانید میزان بزرگنمایی کلی آن دستگاه را به دست آورید.
به عنوان مثال توان بزرگنمایی لنز های چشمی استاندارد عموماً X10 می باشد و وقتی که از این لنز ها به همراه لنزهای آبجکتیو X100 استفاده می کنید میزان بزرگنمایی دستگاه حاصلضرب این دو عدد یعنی X1000 خواهد بود.
نکته ای که قطعاً باید نظرتان را به آن جلب کنیم این است که صرفاً عدد بالا برای بزرگنمایی نمی تواند کافی باشد. موضوعی که وجود دارد این است که اکثر کارهایی که به استفاده های عمومی از میکروسکوپ ها مربوط می شود بزرگنمایی در حد X60 نیاز دارد و خرید میکروسکوپ هایی با بزرگنمایی های چند برابر در کاربری های عادی مانند آزمایشگاه های مدارس اصلاً ضرورتی ندارد.

عناصر چشمی میکروسکوپ

یکی دیگر از المان هایی که در تشخیص میزان کیفیت میکروسکوپ تاثیر گذار است چگونگی کیفیت عناصر نوری یا همان عناصر چشمی میکروسکوپ است. می توان گفت که این موضوع درصد زیادی به چگونگی و کیفیت لنزهای آبجکتیو به کار رفته در میکروسکوپ بستگی دارد. در شناسایی لنز با کیفیت آبجکتیو می توان به این مورد اشاره کرد که لنزهای خوب و با کیفیت آبجکتیو عموماً لنزهایی بی رنگ هستند. به طور کلی از نقطه نظر علمی لنز های بیرنگ به آن دسته از لنزهایی گفته می شود رنگ های مختلف نور در گذر از بین آن خم می شوند و در زاویه های مختلفی منعکس می گردند. البته ذکر این مورد نیز لازم است که درصد کوچکتری از موضوع کیفیت عناصر چشمی و نوری نیز به میزان کیفیت لنزهای چشمی وابستگی دارد. خوب است بدانید که در عمل اصلاح رنگ که توسط لنز های آبجکتیو بی رنگ انجام می گیرد میکروسکوپ بیولوژی قادر است تصویری بسیار با کیفیت تر و هموار تر از نمونه اصلی را ارائه کرده و نمایش دهد.

کندانسور و دیافراگم

پیش تر تلاش کردیم تا به مهمترین نکات و مواردی که قبل از خرید یک میکروسکوپ باید به آنها آگاهی داشته باشید بپردازیم اما نکات ریز دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که بد نیست در ادامه به آنها بپردازیم. هنگامی که قصد خرید یک میکروسکوپ ترکیبی را دارید ، از اینکه آن دستگاه دارای کندانسور و دیافراگم چشمی با کیفیت است اطمینان حاصل کنید. این دو از لوازم جانبی هستند که می توان آنها را در بخش کوچک صفحه ای میکروسکوپ مشاهده کرد. از این دو ابزار برای تنظیم میزان نور و شدت روشنایی کف در میکروسکوپ بیولوژی استفاده می شود. به صورت ترجیحی بهتر است که کندانسور دستگاه یک کندانسور Abbe باشد زیرا قابلیت تنظیم بیشتری دارد.
صفحه مکانیکی نیز از لوازمی است که وجودشان برای میکروسکوپ های ترکیبی بسیار مفید می باشد . این عضو می تواند در زمان هایی که قصد دارید تا نمونه را در بزرگنمایی های بسیار زیاد مشاهده کنید بسیار کاربردی باشد. پیش از آنکه بخواهیم به ادامه صحبت هایمان درباره انواع میکروسکوپ های بیولوژی بپردازیم لازم می دانیم که اعلام کنیم شرکت تایسیز تجهیز وارد کننده بهترین تجهیزات آزمایشگاهی از انواع برند های معتبر و نام آشنای دنیا ، آماده است تا با مراکز تحقیقاتی مختلف ، آزمایشگاه ها ، مدارس و دانشگاه ها و دیگر محیط های آموزشی و آزمایشگاهی در زمینه فروش انواع تجهیزات مورد نیازشان با نازل ترین قیمت ها همکاری کند.

میکروسکوپ دو چشمی بیولوژی المپیوس

در ادامه قصد داریم تا به معرفی یکی از بهترین میکروسکوپ های بیولوژی موجود در بازار بپردازیم. میکروسکوپ دو چشمی بیولوژی المپیوس که توانایی بزرگنمایی 1600 برابر اندازه واقعی را دارد . همچنین از ویژگی های منحصر به فرد این میکروسکوپ وجود لنزهای فوق شفاف چشمی گسترده می باشد که باعث می شود چشمان کاربران به هیچ عنوان خسته نشوند و کار کردن با آن برای افراد لذت بخش باشد.

ویژگی های این محصول

این میکروسکوپ بیولوژی دو چشمی ۱۶۰۰ برابر از منبع نور عبوری هالوژن سفید رنگ از پائین با قابلیت تنظیم میزان روشنایی بهره مند می باشد ؛ همچنین سیستم فوکوس نور (کندانسور) به همراه دیافراگم که به منظور تابش نور به روی نمونه استفاده می شود از دیگر ویژگی های این میکروسکوپ می باشد. این سیستم باعث می شود که دستگاه بیشترین انعطاف پذیری را داشته باشد و نور را دقیقاً در جای دلخواه شما بر روی نمونه متمرکز کند

. اگر در هنگام استفاده از عدسی شیئی ۱۰۰ برابر بخواهید به حداکثر وضوح این میکروسکوپ برسید ، باید از کندانسور استفاده کنید. لازم به ذکر است که در داخل پک میکروسکوپ یک عدد فیلتر آبی رنگ نیز موجود است.
از نکاتی دیگری که لازم است درباره این میکروسکوپ بدانید این است که کمترین میزان بزرگنمایی در این دستگاه مقدار 40 برابر اندازه واقعی است ؛ همچنین این ابزار دارای مد های معینی برای تنظیم میزان بزرگنمایی می باشد که از کمترین آن یعنی 40 برابر آغاز شده و در مقادیر 64 برابر ، 100 برابر ، 160 برابر ، 400 برابر ، 640 برابر و 1000 برابر قابل تنظیم است ؛ در نهایت آخرین و بیشترین میزان بزرگنمایی در این میکروسکوپ بیولوژی 1600 برابر اندازه واقعی خواهد بود.

عدسی های میکروسکوپ  المپیوس

عدسی های موجود در این میکروسکوپ در دو نوع چشمی و شیئی هستند که عدسی های چشمی آن 10X و 16X می باشند ؛ همچنین عدسی های شیئی این دستگاه 4X ، 10X ، 40X و 100X هستند. نکته ای که لازم به ذکر است و شاید بتوان به نوعی این موضوع را از معایب این دستگاه برشمرد منبع تغذیه آن است . برق شهری تنها منبع تغذیه این میکروسکوپ می باشد که این بدان معناست که از میکروسکوپ 1600 برابر المپیوس نمی توان در اماکنی که دسترسی به برق شهری ندارد استفاده نمود.
منبع تابش نور در این میکروسکوپ نور از پایین می باشد و این دستگاه آینه انعکاس نور ندارد اما می توان از امکانات دیگر این دستگاه به داشتن کندانسور ، فیلتر رنگی و لام گردان اشاره نمود.

میکروسکوپ 1600  مدل Ke-20

یکی از میکروسکوپ هایی که در رده ابزارهای نیمه حرفه ای آزمایشگاهی قرار می گیرد و از گزینه های مناسب برای استفاده در آزمایشگاه های شخصی و پروژه های تحقیقاتی دانشجویی می باشد ، میکروسکوپ 1600 برابر مدل Ke-20 است. این دستگاه با داشتن عدسی های چشمی 10X و 16X ، قابلیت بزرگنمایی حداکثری تا 1600 برابر اندازه واقعی را دارد. منبع نوری این میکروسکوپ بیولوژی توسط ال ای دی های تعبیه شده در پایین دستگاه تامین می شود.

از مشخصه ها و ویژگی های مثبت این دستگاه ، باتری داخلی آن است که قابلیت شارژ دارد و به محض آنکه به برق شهری متصل شود ، شارژ می شود. باتری این دستگاه بسته به میزان نوری که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند تا مدت زمان معینی ال ای دی میکروسکوپ را روشن نگاه دارد. از مزیت های کار کردن دستگاه با باتری می توان به مواقعی اشاره نمود که دسترسی مناسبی به برق شهری وجود ندارد و یا به عنوان مثال در هنگام کار کردن کودکان و نوجوانان با این میکروسکوپ ، والدین آنها دیگر نگرانی از بابت خطرات استفاده از برق شهری ندارند.

نقاط قوت میکروسکوپ 1600 بیولوژی دو چشمی مدل Ke-20

از دیگر نقاط قوت این دستگاه ، دیافراگم عبور نور آن است که در زیر صفحه تعبیه شده است و کاربر می تواند با استفاده از آن پهنای تابش نور را به میزان نیاز خود کنترل نموده و به مقدار لازم تغیییر دهد. این میکروسکوپ قیمت نسبتاً مقرون به صرفه ای دارد و با توجه به کیفیت بسیار عالی آن ، یکی از پرفروش ترین میکروسکوپ های بیولوژی موجود در بازار محسوب می شود. این دستگاه در واقع نسخه ای به روز شده از مدل قبلی آن است که با نام XSZ-led شناخته می شود.
اولین نکته ای که در زمان خرید یک میکروسکوپ بیولوژی 1600 برابر باید به آن توجه نمود اندازه فضای قابل کار می باشد. معنی فضای قابل کار در واقع فاصله بین عدسی های شیئی تا صفحه استیج است که همان محل قرار گیری لامل و لام می باشد. اگر بخواهیم به زبان ساده تری این مطلب را توضیح دهیم باید بگوییم که در هنگام خرید باید به این نکته توجه کنید که تقریباً چند سانتی متر فضا برای قرار گرفتن نمونه و فوکوس بر روی آن در اختیار دارید و آیا این فاصله برای انجام پروژه های شما مناسب است ؟ در این میکروسکوپ ، این فاصله اندک می باشد و فقط می توان از عدسی 4 برابر و همچنین 10 برابر استفاده نمود.