میکروسکوپ بیولوژی

میکروسکوپ بیولوژی در انواع مختلف و متناسب با کارایی های متفاوت تولید می شود، شرکت تایسیز تجهیز با گردآوری انواع میکروسکوپ بیولوژی از معتبرترین برندهای دنیا محصولاتی با کیفیت را در دسترس شما کاربران ارجمند قرار خواهد داد. میکروسکوپ بیولوژی در سری های مختلف در دسترس شما قرار گرفته است و برای کاربردهای مختلفی مانند آموزشی ، آزمایشگاهی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه برخی از قابلیت های میکروسکوپ بیولوژی را برای شما بیان می نماییم.

میکروسکوپ بیولوژی

میکروسکوپ بیولوژی قابلیت فازکنتراست دارد. میکروسکوپ بیولوژی در دو دسته کلی دو چشمی و سه چشمی . با لنزهای Plan و Semi Plan در بازار موجود می باشد. میکروسکوپ بیولوژی قابلیت اتصال به دوربین های دیجیتال و همچنین ویدیو پروژکتورها را دارد. میکروسکوپ بیولوژی دارای امکان نصب Heat Stage تا دمای 50 درجه را دارد. میکروسکوپ بیولوژی بزرگنمائی بین 20X تا 1000X را دارد. میکروسکوپ بیولوژی دو چشمی و حرفه ای می تواند بزرگنمایی تا ۱۶۰۰ برابر را داشته باشد. حول همه پدیده های پیرامون ما ، باوری رایج وجود دارد که چنانچه نظر کارشناسان امر را جویا شده و یا با کسب اطلاعاتی حداقلی به استقبال آن برویم می بینیم که سخت در اشتباه بوده ایم . به عنوان مثال در همین حوزه سخت افزارهای اپتیکی ، چنانچه از عموم مردم در خصوص ماهیت میکروسکوپ ها سوال بپرسیم ، بی آنکه تفاوتی میان آن ها غائل شوند این وسایل را سخت افزارهایی برای بزرگنمایی و دیدن اجزای ریز و مولکولی اجسام و در عین حال بافت های زنده می دانند . اگرچه در مجموع پاسخ آن ها اشتباه نیست ، اما برای افرادی که درگیری بیشتری با امور آزمایشگاهی داشته و به طریقی علمی و حرفه ای تر به دنبال این ادوات هستند – نه صرفاً دانش آموزان سخت کوشی که در رویه ای قابل تحسین به دنبال دیدن ساختار اتمی مواد گوناگون هستند – به خوبی می دانند که این وسیله با توجه به قدرت و روش کار خود دارای دسته های مختلفی می باشند که در این مورد خاص ، میکروسکوپ بیولوژی شامل گروهی از این محصولات است که مخصوص مطالعات زیست شناختی و مشاهدات علوم زیستی می باشند . این محصولات که در انواع دو چشمی ، سه چشمی و دیجیتالی یافت می شوند ، با تقسیم شدن در زیر دسته های بیولوژی ، پلاریزان و متالوژی که هریک از آن ها نیز مجدداً دارای دسته های معمولی ، اینورت ، فازکنتراست ، دارکفیلد و … نیز هستند ، طیف گسترده ای از محصولات آزمایشگاهی را به وجود آورده اند که هریک از آن ها متناسب یک کاربرد ، سطح انتظار و صد البته بودجه تخصیص یافته به آن ها می باشند .

میکروسکوپ های بیولوژی نوعی از میکروسکوپ های نوری هستند که در آزمایشگاه ها و اماکن آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. میکروسکوپ بیولوژی همانند سایر هم نوعان خود دارای سه تعریف مهم در کاربردهای خود می باشند که بزرگنمایی ، قدرت تفکیک و کنتراست همان سه تعریف مهم هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

در تعریف بزرگنمایی میکروسکوپ ، می توان گفت که نسبت اندازه نمونه به اندازه تصویر بزرگنمایی گفته می شود که این امر توسط عدسی هایی که در تمام این دستگاه های نوری موجود است محقق می شود.

قدرت تفکیک یک میکروسکوپ در واقع قدرت تشخیص دو شی نزدیک به هم به صورت دو شی متمایز و جدا از هم است که این مهم اولاً به کیفیت عدسی های به کار رفته در داخل دستگاه بستگی داشته و در ثانی طول موج نور تابیده شده به شی هم در انجام این کار موثر واقع می شود. در واقع هر چه طول موج نور کمتر شود قدرت تفکیک میکروسکوپ افزایش می یابد.

مفهوم کنتراست را افرادی که در زمینه های عکاسی و گرافیک فعالیت دارند به خوبی درک می کنند. کنتراست در واقع به زبان ساده به تفاوت روشنایی و تاریکی قسمت های مختلف یک نمونه در تصویر می گویند.

از میکروسکوپ بیولوژی بیشتر در زمینه مشاهده بافت های سلولی موجودات زنده استفاده می شود. اولین میکروسکوپ ها فقط یک عدسی داشتند و تقریباً در زمره وسایل تفریحی از آنان استفاده می شد. با گذشت زمان و پیشرفت های روز افزون علم و تکنولوژی ، ساخت عدسی ها با تحولات گسترده ای روبرو شد به شکلی که عدسی ها دیگر فقط یک ذره بین ساده نبودند و می توانستند جزییات اشیا را به صورت دقیق نشان دهند.

به صورت کلی میکروسکوپ ها از یک لوله تشکیل شده اند که در دو انتهای آن دو عدسی قرار دارند. یک عدسی نزدیک به شی مورد نظر تعبیه شده و دیگری در نزدیک چشم قرار گرفته است.

میکروسکوپ های بیولوژی از انواع نوری عبوری میکروسکوپ ها هستند. دقیقا مانند آزمایشاتی که در مدرسه انجام داده ایم و یک قطره خون را بر روی لام ریخته ایم و با تاباندن نور به آن پس از عبور نور از درون لام قیطره خون را با بزرگنمایی دیده ایم. در یک جمع بندی کلی باید عرض کنیم که از میکروسکوپ های بیولوژی زمانی می توان استفاده کرد که نمونه مورد آزمایش بر روی لام قرار گیرد و نور را از خود عبور دهد .

میکروسکوپ های بیولوژی شاخه ای از انواع نوری آنها هستند که در اماکن مختلفی به خصوص مدارس و دانشگاه ها از آنها برای بررسی بافت های سلولی با بزرگنمایی کم استفاده می شود. در ادامه مطالب سعی می کنیم که به معرفی تعدادی از مدل های مختلف میکروسکوپ های بیولوژی بپردازیم.

یکی از میکروسکوپ هایی که در حوزه ریزبین های نوری و بیولوژی قرار دارد و از طرفداران زیادی به خصوص در دبیرستان ها و آزمایشگاه های تشخیص طبی برخوردار است میکروسکوپ بیولوژی 1600 برابر  XSZ-LED می باشد. این دستگاه همانطور که مشخص است می تواند تصاویر را تا 1600 برابر بزرگتر نمایش داده و در واقع بر روی آنها زوم کند. این دستگاه دارای دو چشم با بزرگنمایی های مختلف است که یکی از آنها 16X و دیگری تا 10X قابلیت زوم و بزرگنمایی دارند. این دو چشم بر روی یک صفحه گردان قرار دارند که به وسیله آن در زمانی کوتاه می توان به راحتی اقدام به تعویض چشم کرد.

منبع نوری این دستگاه با استفاده از نور ساطع شده از LED های تعبیه شده در پایین میکروسکوپ تامین می شود و همچنین از مزایای قابل توجه این وسیله می توان به قابلیت تنظیم نور و کم و زیاد کردن میزان روشنایی آن اشاره کرد؛ شایان ذکر است که برق این دستگاه توسط برق معمولی شهری تامین می شود که این امر باعث می گردد در هر مکانی که دسترسی به برق شهری آسان باشد بتوان از این میکروسکوپ استفاده نمود.

از دیگر مزایای برشمردنی و قابل تحسین این میکروسکوپ بیولوژی  قابلیت انعطاف این محصول در حوزه روشنایی و نورپردازی آن است. این دستگاه دارای سیستم فکوس نور یا همان کندانسور بوده که باعث می شود با استفاده از دیافراگم دستگاه بتوان نور را در نقطه دلخواه متمرکز کرد. وجود سیستم کندانسور در این میکروسکوپ باعث می شود که در هنگام استفاده از عدسی شیئی 100 برابر بتوانیم به حداکثر وضوح ممکن و بالاترین زوم قابل قبول دست یابیم.

میکروسکوپ XSZ-LED با بزرگنمایی 1600 برابر در مقابل میکروسکوپ های هم قد و قواره خود بسیار کاربردی و حرفه ای است و قابلیت های مختلف آن و همچنین قیمت بسیار مناسب آن باعث شده تا طرفداران بسیاری را به خود جذب کند و همانطور که گفتیم بسیاری از دبیرستان ها برای جور کردن کالاهای آزمایشگاه های خود و خرید میکروسکوپ به این مدل رجوع می کنند.

نکته ای که نباید به سادگی از کنار آن گذشت این است که این میکروسکوپ قابلیت اتصال دوربین مخصوص میکروسکوپ تا کیفیت 5 مگا پیکسل را نیز دارد که باعث می شود به محبوبیت آن نزد کاربران افزوده گردد.

  • برای خرید یک میکروسکوپ باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

برای پاسخ به این سوال و اینکه ” یک میکروسکوپ بیولوژی خوب چه شرایطی را باید داشته باشد! ” باید توجه داشت که طیف گسترده ای از انواع این لوازم آزمایشگاهی در طرح ها ، مدل ها و کاربردهای مختلف تولید شده و از میکروسکوپ های ارزان پلاستیکی تا مدل های با کیفیت ژاپنی و آلمانی که اغلب از قیمت های بالایی نیز برخوردارند در بازار کشورمان وجود دارد ؛ در نتیجه بررسی تک تک آن ها میسر نبوده و باید با عنایت به عناصری برجسته تر کار را پیش ببریم .

همانطور که گفتیم و شما نیز پیش از آن می دانستید، میکروسکوپ ها با کاربری های مختلف تولید می شوند و اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این مطلب است که میکروسکوپی که قصد خرید آن را دارید با نیازهای شما همخوانی داشته باشد. شما قبل از هر کاری باید از سه اصل در میکروسکوپ های نوری بیولوژی آگاه باشید. اولین اصل این موضوع است که این نوع از میکروسکوپ ها دارای دو منبع گرمایی هستند؛ اولین منبع گرمایی این تجهیزات آزمایشگاهی از طریق لنزهای آبجکتیو تامین می گردد و منبع دوم آن لنزهای چشمی این دستگاه ها هستند. پس به این نکته به عنوان اصل اول توجه داشته باشید که با ضرب کردن توان لنزهای آبجکتیو میکروسکوپ بیولوژی و لنز های چشمی آن می توانید میزان بزرگنمایی کلی آن دستگاه را به دست آورید.
به عنوان مثال توان بزرگنمایی لنز های چشمی استاندارد عموماً X10 می باشد و وقتی که از این لنز ها به همراه لنزهای آبجکتیو X100 استفاده می کنید میزان بزرگنمایی دستگاه حاصلضرب این دو عدد یعنی X1000 خواهد بود.
نکته ای که قطعاً باید نظرتان را به آن جلب کنیم این است که صرفاً عدد بالا برای بزرگنمایی نمی تواند کافی باشد. موضوعی که وجود دارد این است که اکثر کارهایی که به استفاده های عمومی از میکروسکوپ ها مربوط می شود بزرگنمایی در حد X60 نیاز دارد و خرید میکروسکوپ هایی با بزرگنمایی های چند برابر در کاربری های عادی مانند آزمایشگاه های مدارس اصلاً ضرورتی ندارد.