قیمت میکروسکوپ المپیوس : میکروسکوپ المپیوس را می توان جزء رتبه های اوّل در بین انواع میکروسکوپ به شمار آورد ، بنابراین خریداران زیادی به سمت آن جذب خواهند شد ؛ اما نکته ای که هر خریدار در درجه اوّل به آن توجه خواهد کرد قیمت میکروسکوپ المپیوس نسبت به امکاناتش خواهد بود . در ادامه بعد از بیان تاریخچه مختصر در مورد آن به معرفی عامل های تأثیرگذار در قیمتش خواهیم پرداخت .

تاریخ میکروسکوپ ها با یک اختراع توسط یک پدر و پسر هلندی از سازندگان عینک آغاز می شود . پس از آن ، پیشرفت های بیشتری در این زمینه در انگلستان و آلمان صورت گرفت . در ژاپن در طول دوره میجی (Meiji)، میکروسکوپ تولید شد و به عنوان دستگاه بزرگ کننده تصویر به فروش می رسید . با این حال ، توان این دستگاه ها در دوره میجی از میزان عملکرد میکروسکوپ اروپایی کمتر بود . تاکاشی یاماشیتا (Takeshi Yamashita) ، بنیانگذار المپیوس ، در ساخت میکروسکوپ های ژاپنی در این کشور بسیار تأثیر گذار بود . او یک شرکت را در سال 1919 در این زمینه و بخاطر دنبال کردن رویاهای خود تأسیس کرد . ایجاد این شرکت

نشانگر آغاز یک دوره 13 ساله تلاش های بی قید و شرط یاماشیتا بود . شرکت المپیوس تا اواسط سال 1920 یک ست کامل از میکروسکوپ ها را ساخت و از سال 1930 به بعد این شرکت سعی کرد تا محصولات خود را برای استفاده آسانتر و کاربری بهتر بهینه سازی کند . تغییرات در این دهه شامل موارد زیر بود :

اضافه شدن کنترل های مکانیکی برای جستجوی بهتر روی نمونه
قرار دادن دو چشمی روی میکروسکوپ تا مشاهده با دو چشم را برای کاربر میسرکند
بهبود عملکرد نوری
طراحی بازوی متحرک

شرکت المپیوس در طی سال ها تلاش محصولات خود را روز به روز گسترش داد تا جایی که ما امروزه محصولاتی چون انواع میکروسکوپ نوری میکروسکوپ پلاریزان ، میکروسکوپ بیولوژی ، آنسکوپ ، لاپاراسکوپ ، یورتروسکوپ ، سیستوسکوپ و ده ها محصول مشابه تولید شده توسط این شرکت را می توانیم مشاهده کنیم . این شرکت میکروسکوپ های خود را که بیشترین استفاده در بین محصولات شرکت را دارا است ، در انواع مختلفی عرضه می کند . تنوع محصولات دست مشتری را در انتخاب بسیار باز می گذارد ، ولی اصلی ترین عامل بعد از امکانات دستگاه ، قیمت می باشد که مشخص می کند مشتری چه محصولی را انتخاب خواهد کرد .

. برخی از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت میکروسکوپ المپیوس :

تعداد چشمی ها و زاویه آن ها
وزن دستگاه
نوع فکوس و مکانیزم آن
نوع استیج و ویژگی های آن
میزان بزرگ نمایی عدسی چشمی
تعداد و نوع اپتیک عدسی های شیئی
نوع نور و منبع تغذیه
نوع لنز ها
کیفیت مکانیکی
سهولت در استفاده

در بین موارد یاد شده تعداد چشمی ها بیشترین تفاوت در قیمت میکروسکوپ المپیوس را در مدل های مختلف ایجاد می کند . برای مثال نوع یک چشمی از همه ارزان تر است . از نوع دو چشمی می توان به عنوان میکروسکوپ با رده میانی در قیمت نام برد و در نهایت نوع سه چشمی که دارای چشمی اضافی است گران ترین قیمت را بخود اختصاص می دهد . تعداد چشمی ها زمانی اهمیت پیدا می کند که دو نفر بخواهند به طور هم زمان روی یک نمونه تحقیق انجام دهند یا نمونه را مشاهده کنند . برخی از مدل های دستگاه بصورت پیش فرض یک یا دو چشمی را با خود دارند . شرکت المپیوس در برخی از مدل های خود قابلیت اضافه کردن چشمی دیگر را روی دستگاه ها قرار داده است تا درصورت تمایل مشتری بتواند آن ها را افزایش دهد . شما می توانید این نوع را با قیمتی پایین تر خریداری کرده و در صورت نیاز تعداد آن ها را افزایش دهید . با این کار از پرداخت قیمت بیشتر برای قطعه ای که هرگز لازم ندارید نیز جلوگیری خواهید کرد .

لنز ضد قارچ و قیمت میکروسکوپ المپیوس :

از جایی که میکروسکوپ ها بیشتر در محیط های آزمایشگاهی استفاده می شوند و در معرض مواد مختلف قرار می گیرند ، امکان رشد قارچ های مختلف روی لنز های آن ها براحتی فراهم می شود ، به همین منظور شرکت المپیوس لنز های ضد قارچ را برای این دستگاه ها نیز تهیه کرده است ؛ که این لنز ها نسبت به نوع ساده خود قطعاً گران تر بوده و سبب افزایش قیمت میکروسکوپ المپیوس می شوند . در واقع نوع لنز ها و میزان بزرگ نمایی آن ها می تواند قیمت دستگاه را تا حدود زیادی افزایش یا کاهش دهد .