دستگاه انکوباتور : وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی ما را به یاد روزهای خوب تحصیل ، درس شیمی ، مواد رنگارنگ و آزمایشات مختلف کیمیاگری می اندازد اما این سخت افزارهایی که در آزمایشگاه های مدارس و دانشگاه هایمان دیده ایم تنها بخش کوچکی از مجموعه بزرگ تجهیزات آزمایشگاهی بوده اند .

با توجه به گستردگی این خانواده ، به عنوان یکی از تجهیزات مهم آزمایشگاهی می توان از دستگاه انکوباتور نام برد که شاید در آزمایش های مذکور به دلیل عدم کاربردی آنچنانی یا قیمتی گران در مقایسه با بودجه آموزشگاه های مختلف اثری از آن ها ندیده ایم . نام این دستگاه برگرفته از واژه لاتین incubare به معنای پرورش دادن و در معنایی عامیانه تر «جوجه کشی» می باشد . این وسیله محفظه ای با دما ، فشار هوا و رطوبت کنترل شده است که به منظور نگهداری و رشد میکرو ارگانیسم های زنده در محیطی مناسب طراحی شده است . این دستگاه ها در پیچیدگی و طراحی متفاوت هستند. برخی از آنها فقط قابلیت کنترل دما را دارند ، در حالی مدلی دیگر می تواند ترکیب هوا را نیز کنترل کند . بعضی دیگر از این دستگاه ها هم می توانند با استفاده از سیستم خنک کننده ای که در آنها تعبیه شده است ، دمایی کمتر از دمای اتاق را به وجود بیاورند.

انکوباتور ها از راه های متفاوتی مانند انتقال گرما به شرایط لازم و مناسب آزمایشگاهی می رسند. معمولاً این دستگاه ها دارای سیستم متشکل از مقاومت های الکتریکی هستند که با ترموستات و یا میکرو پروسسور کنترل می شوند و برای سیستم های انتقال گرما ، از هدایت و یا همرفت طبیعی استفاده می کنند.

در این دستگاه ها سوئیچ اصلی برای روشن و خاموش کردن آن ها که برخی از سازندگان یک کلید حفاظتی نیز برای آن تعبیه می کنند وجود دارد . مانیتور این وسیله عموماً لمسی بوده و برای انتخاب انواع عملیات ، دو کلید کنترل که به طور معمول تنظیمات را انجام می دهد تعبیه شده است . دو کلید انتخاب برای تنظیم دما و نشانگرهای صفحه نمایش که وضعیت کاربری را نمایش می دهند نیز از دیگر بخش های این دستگاه می باشد . اگر سیستم گرمایی در حال کار باشد نمایشگر گرما آن را نشان می دهد و اگر دستگاه در حال برنامه ریزی باشد نمایشگر برنامه این فعل و انفعالات را نشان می دهد و در نهایت دکمه انتخاب و کنترل که روی صفحه مخصوص به آن قرار دارد هم از دیگر بخش های این وسیله می باشند .

نصب و راه اندازی دستگاه انکوباتور الزاماتی دارد که در ادامه به صورت خلاصه وار به آنها اشاره می کنیم :

  • یک اتصال الکتریکی مطابق با استاندارد های مورد تائید در کشور با طول کمتر از یک و نیم متر ، فراهم آورنده ولتاژ 120 ولت و همچنین سیم اتصال به زمین یا سیم ارت
  • وجود فضای آزاد در اطراف دستگاه برای گذراندن کابل ها و تهویه مورد نیاز برای عملکرد مناسب دستگاه که باید بین پنج تا ده سانتیمتر باشد.
  • محل قرارگیری دستگاه انکوباتور باید کمترین میزان افت یا بالا رفتن دما را داشته باشد.
  • محل قرارگیری می تواند یک میز مستحکم کاملاً هم تراز باشد که قابلیت تحمل سنگینی این دستگاه را داشته باشد.

همانطور که متوجه شدید این دستگاه ها ، وسایل حساسی هستند و کار کردن با آنها نیاز به احتیاط و تخصص دارد. در مورد تمیز کردن این محصولات هم به اندازه استفاده از آنها باید مراقب بوده و ممارست به خرج داد . این دستگاه ها باید حداقل هر چهارده روز یکبار و با استفاده از مواد ضد عفونی کننده مناسب تمیز شوند. لطفاً به این نکته توجه داشته باشید که قبل از تمیز نمودن دستگاه ، حتما از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کرده و دستگاه را از پریز برق بکشید. همچنین از مواد و وسایلی که خراش ایجاد نمی کنند برای تمیز کردن دستگاه استفاده کنید. در هنگام تمیز کردن از تماس بین مواد پاک کننده و عوامل الکتریکی جلوگیری کرده و در نهایت قبل از اتصال مجدد به برق ، صبر کنید تا دستگاه کاملاً خشک شود .

در پایان خالی از لطف نیست که بگوییم شرکت تایسیز تجهیز وارد کننده انواع تجهیزات آزمایشگاهی – از جمله ph متر ، پمپ خلا و رفراکتومتراز معتبرترین برند های دنیا آماده پاسخگویی به همه سوالات و سفارشات شما در زمینه عرضه انواع دستگاه انکوباتور و دیگر تجهیزات آزمایشگاهی است. شرکت ما با واردات تجهیزات آزمایشگاهی، تحقیقاتی، مواد مصرفی آزمایشگاهی و صنعتی همواره سعی دارد محصولات با کیفیت را از برند های برتر جهان با قیمت هایی مناسب در دسترس شما هموطنان عزیز قرار دهد.