دستورالعمل استفاده از کرایو اسپری : همه محصولاتی که توسط انسان ساخته می شوند دارای طرز کار مشخصی بوده که چنانچه در راه آن قدم برنداریم نمی‌توانیم از وسیله مذکور در شرایط آرمانی و با بازدهی حداکثریش استفاده نماییم . بدیهیست که این محصولات هرچه پیچیده تر بوده و توانایی انجام کارهای بیشتری را داشته باشند ، دارای طرز کار پیچیده تری نیز هستند که مستلزم یادگیریست ؛ کمااینکه در اطراف خود افراد متعددی را می بینیم که با داشتن یک سخت افزار هوشمند و پیشرفته ، نرم افزار های طراحی ، ابزار آلات کاربردی تولید یا یک دستگاه صنعتی چند منظوره ، بدون اینکه به همه وجوه آن واقف بوده و از پتانسیل حقیقی این داشته هایشان اطلاع داشته باشند ، تنها به بخش پیش پا افتاده امکانات آن تکیه کرده و بااتلاف این نعمت بزرگ ، عملی را با کمک آن انجام می دهند که شاید می توانستند با یک دهم هزینه های صرف شده به آن برسند . اگرچه گاهی این عدم ناآگاهی ها ممکن است خسارات مالی و جانی غیرقابل جبرانی هم به جای گذارند ، اما با این حال باز هم با تمرین و تکرار توسط انسان هر علم و مهارتی آموخته شده و در راه درست صرف می شود .

در همین رابطه ما در محیط های آزمایشگاهی یا درمانی با محصولی به نام کرایو اسپری نیتروژن در ارتباط هستیم که وظیفه نگهداری از ازت مایع در حجمی محدود را داشته و از آنجایی که ماده داخل این مخزن ممکن است به سلامت انسان آسیب برساند ، باید با دستورالعمل استفاده استفاده از کرایو اسپری آشنایی داشته باشیم تا علاوه بر حصول بهترین نتایج در اثر استفاده از آن ها ، خطرات ناشی از بی دقتی در مصرفشان را هم به حداقل برسانیم . در گام اول استفاده از این محصول باید بدانیم که این وسایل دارای نازل هایی با اندازه مختلف و اشکالی منحصر بفرد در سر خود هستند که اصطلاحاً به آن ها ” پروب” می گویند . باید توجه داشته باشیم که برای کار مورد نظر ما چه پروبی مناسب می باشد ، چرا که همچون تزریق یک ماده به بدن با سرنگ ، عدم وجود سوزن نوعی از مشکل را به وجود می آورد و وجود سوزنی غیر استاندارد یا غیر متناسب نیز به نحو دیگری دردسرساز می شود ، پس آشنایی با مدل های مختلف این محصول و کاربرد هریک ، از جمله مهمترین کاربردهای دستورالعمل استفاده از کرایو اسپری می باشد .

کرایو مانند تانک ازت دارای حجم محدود و مشخصیست ، پس محتویات آن یا پس از چندی و در اثر مصرف تمام می شوند یا در اثر قرار گرفتن در مجاورت گرما یا فرار از مجرای فاصله درب و بدمه اصلی کاهش می یابند ؛ در نتیجه در راستای آموختن دستورالعمل استفاده از کرایو اسپری باید نحوه شارژ مجدد یا پر کردنشان را بلد باشیم . برای این کار درب کرایو را به صورت پادساعتگرد چرخانده و به منظور عدم گیر افتادن گاز های حاصل از فرازش نیتروژن مایع نیز 90 درجه پیچ تخلیه را باز می کنیم . با فرض اینکه این محصول کوچک بوده و نیازمند پمپ استاندارد برای پر کردنش نیستیم ، تنها به اندازه نیازمان این مخزن را پر می کنیم و نه بیشتر ، چرا که علاوه بر احتمال سرزیر شدن مایع ، با بستن برخی از مجاری کنترلی این وسیله ، ممکن است در صورت خطر نتوان آن را به سادگی خالی کرده و یا در بهترین شرایط حجم زیادی از یک مایع با ارزش را از دست می دهیم .

وظیفه پیچ تخلیه در این دستگاه هدایت هوای سرد اما تصعید شده از این مایع است ، پس برای تخلیه آن کافیست تا این پیچ را باز کنید . با وجود اینکه کم کم شرایط استفاده از کرایو فراهم شده است ، اما در این راه عجله نکرده و در مجموع 30 ثانیه صبر کنید تا شرایط ثابت و نرمال شود . نهایتاً لازم به ذکر است که در دستورالعمل استفاده از کرایو اسپری به منظور عدم پریدن یا سرد شدن ازت مایع ، درب این محصول را با آخرین توان خود سفت نکنید ، چرا که این امر تاثیر بسزایی در ماندگاری سرمای نیتروژن نداشته و با معیوب شدن درب و ریل های حرکت آن روی گلوی ظرف ، تنها مقدمات این کار در اثر تکرار فراهم می کنید .