ترازو آزمایشگاهی ارزان : استفاده از تجهیرات پیشرفته با قیمت ارزان – یا حداقل منصفانه و مقرون بصرفه – همواره یکی از خواسته های فعالان و متخصصین محیط های آزمایشگاهی بوده است ، چرا که علاوه بر سنگینی مخارج خرید سخت افزارهای آزمایشگاهی ، بخش عمده‌ای از افراد شاغل در آزمایشگاه های مستقل نیز دارای استطاعت مالی قابل توجهی برای خرید دستگاه های چند میلیون تومانی نبوده و از سوی دیگر دانشجویانی که از این وسایل برای انجام امور پژوهشی خود و پیشبرد تحقیقاتشان استفاده می کنند نیز هنوز به بازدهی مالی مطلوبی نرسیده اند که بخواهند در این راه سرمایه گذاری کنند ، درنتیجه برای خرید این محصولات ناچار به گشتن در پی محصولات ارزان قیمت می باشند .

همین توضیحات مختصر و ملموس برای همه ما سبب شده است تا زمانی که در پی خرید کالای مورد نیاز خود هستیم ، به شرط قرابت کیفیت آن ها با یکدیگر به دنبال ارزانترین آن ها گشته تا بتوانیم با تکیه بر قدرت خرید خود ، بصرفه ترین گزینه موجود را انتخاب و نیازمان را برطرف سازیم . شاید شما نیز این ضرب المثل انگلیسی که می گوید ” به اندازه ای ثروتمند نشده ام که جنس ارزان قیمت بخرم ” را شنیده باشید ، با استناد به این ضرب المثل وقتی فردی قصد خرید جنس ارزان قیمتی را دارد ، به دلیل اینکه این محصولات دارای کیفیت کمتری نسبت به کالاهای گران قیمت تر هستند ، زودتر خراب شده و کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و یا شاید به کلی در همان قدم اول نتوانند نیازهای مصرف کننده را تامین کنند، مکرراً در شرف تعمیر ، تعویض و جایگزینی دارایی هایشان باشند که هریک از این اقدامات هزینه زا می باشد ؛ پس بهتر است تا درهمان مرحله اول با خرید محصولی گرانتر از تکرار این عمل و هزینه های چندین باره در این راه جلوگیری کند .

اگرچه تا حدودی این ادعا درست است اما نباید از این نکته غافل شویم که برای افراد متعددی فراهم کردن همان بودجه کم محصول ارزان قیمت نیز دشوار بوده و از سوی دیگر ارزانی امری کاملاً نسبیست ؛ بدین ترتیب که شاید محصولی با قیمت مشخص برای فردی ارزان بوده و برای فرد دیگری بسیار گرانقیمت باشد . نکته ای که در اینجا باید به آن توجه داشته باشیم این است که محصول ارزان قیمت به معنای محصولی ارزان تر نسبت به نمونه های موجود آن در بازار می باشد ، محصولی که بی تردید علل فراوانی وجود داشته که با بهای بالاتری معامله نمی شود ، چرا که همه مجموعه های سازنده و حتی واسطه های فروش در پی کسب سود بیشتر و افزایش بازدهی مالی خود می باشند .

به عنوان مثال کشور سازنده و نام برند تولید کننده یک محصول تاثیر ترازو آزمایشگاهی فراوانی در قیمت نهایی آن دارند . اگر چه می دانیم که یک محصول تولید شده در کشورهای پیشرفته و تحت نام تجاری یک کمپانی بزرگ بی دلیل نبوده است که به این میزان شهرت رسیده و طرفداران بسیاری دارند ، اما در مواردی هم دیده می‌شود که محصولاتی ارزان تر – مانند محصولات چینی – ممکن است در نمونه های با کیفیت خود بتوانند با وسایل مشابه رقابت کرده و در مواردی نیز از آنها بهترباشد .

اگر عرضه محصولات با قیمتی اندک و کسب سود در کثرت فروش یا تکرار آن در بلند مدت را که جزء سیاست های کاری بسیاری از کمپانی هست را در نظر نگیریم ، توانایی های یک دستگاه نیز در قیمت آنها موثر است و چنانچه در پی استفاده از ترازوی آزمایشگاهی ارزان هستید شاید ملزم به انتخاب محصولی باشید که در مقایسه با نمونه های پیشرفته تر خود دارای افزونه های کمتری می باشند . به عنوان مثال در دو نمونه مشابه ، شاید خطای اندازه گیری یک دستگاه از دیگری کمتر بوده و می تواند جرم مواد را با تلورانس ناچیز تری اندازه گیری نماید . بدیهیست که این وسیله به دلیل دقت بالاتر دارای قیمت بالاتری هم می باشد ، اما این نکته را نیز نادیده نگیرید که شاید توانایی‌های محصول کم توان تر هم نیازهای شما را برآورده سازد و دیگر نیازی به خرید دستگاهی گران قیمت با دقت بالا را نداشته باشید ؛ دقتی که مجبور به گرد کردن آن خواهید بود و عملاً پول ویژگی خاصی را داده اید که به کارتان نمی آید . به همین دلیل اگر نیازهای واقعی خود را بشناسیم و دستگاهی را بخریم که همه افزونه های آن ، مشکلی از مشکلات پیش رویمان را بر طرف کند ، می توانیم بدون کم کردن کیفیت کار ، ترازو آزمایشگاهی ارزان قیمتی را بخریم که بهینه شدن مخارج آزمایشگاهمان نیز بیانجامد .