همانطور که از نام این دستگاه برمی‌آید ، ترازوی آزمایشگاهی وسیله است که با استفاده از آن می توان مواد مختلف در محیط های آزمایشگاهی را توزین نمود . البته کاربرد آن در محیط آزمایشگاه ، ساختار ، قدرت و شکل این وسیله را نسبت به سایر محصولات شبیه به آن کمی متفاوت تر است . آن ها ساخته شده اتد تا اجسام یا مواد مختلف در محیط های آزمایشگاهی را با دقت بسیار بالا و تلورانسی کم وزن ‌کنند . در این ترازوها شما دیگر شاهد اندازه های بزرگ دستگاه (همانند نمونه هایی که در مغازه های مختلف می بینیم) نخواهید بود چراکه آن ها برای کار با موادی استفاده می شوند که دارای جرم کمی بوده و بیشتر از وزن این مواد در مقیاس های زیاد ، این واحدهای کم جرم (در حد میلی گرم) است که حائز اهمیت می باشد .
به همین منظور این دستگاه را به شیوه ای خاص می سازند تا بتواند مواد شیمیایی آزمایشگاهی را توزین نمایند . در بیشتر مدل های ترازوی آزمایشگاهی شما محافظی را مشاهده خواهید کرد روی آن قرار دارد تا حتی فشار هوا را در محاسبه وزن اجسام از بین ببرد ، عاملی که سبب می شود تا محقق بتواند وزن دقیق مواد مصرفی خود را محاسبه کند . این میزان از دقت در محاسبه وزن مواد در مشاغلی چون داروسازی و یا انجام آزمایشات پزشکی بسیار اهمیت دارد چرا که کوچک ترین تغییر در اندازه مواد ترکیبی داروها می‌تواند یک دارو را به جای اینکه در درمان بیماری مفید واقع شود به عاملی تبدیل کند تا حال بیمار را کاملاً بدتر کند .
در ترازوی های آزمایشگاهی قدیمی ما شاهده دو کفه بودیم که با سیستم توازن وزن اجسام مختلف را محاسبه می نمود ، ولی در نمونه های جدید تر آن ها دیگر کفه های ترازو را مشاهده نخواهید کرد ، بلکه از سیستم های الکترونیکی به منظور محاسبه وزن مواد مختلف با دقت های بسیار بالا استفاده می شود . این سیستم ها باعث می شوند تا اندازه دستگاه ضمن افزایش کارایی ، به مراتب کوچکتر شود .
در صورتی که در محیط آزمایشگاهی کار می کنید و یا به منظور نیازهای شرکت خود خواهان خرید تعدادی از ترازوی آزمایشگاهی هستید ، در ابتدا لازم خواهد بود تا با انواع آن ها آشنا شوید . شما می توانید ترازوهای آنالیتیکال ، ترازو آزمایشگاهی رطوبتی ، ترازو های قراردادی و ترازوی مکانیکی را به این منظور تهیه کنید .
ترازوهای آنالیتیکال در واقع عدد را به صورت دیجیتال نشان می‌دهند و از دقت بالایی برخوردار هستند . با این ترازو شما قادر خواهید بود تا وزن مواد را در مقیاس های میکرو و میلی گرم اندازه گیری کنید . البته باید گفت که قیمت ترازوهای آنالیتیکال در مقایسه با سایر هم نوعان خود کمی گرانتر است ولی در مقایسه با آن ها طول عمر بیشتری دارند . ترازو های رطوبتی از گرما برای تحلیل محتوای رطوبت یک نمونه استفاده می کنند که بیشتر مناسب استفاده در آزمایشگاه های شیمیایی و صنعتی هستند . اگر قصد خرید ترازوی رطوبتی را دارید بهتر است تا با توجه به نوع پروژه تحقیقاتی خود آن ها را انتخاب کنید . ترازوی قراردادی که از دقت کمتری نسبت به دو مدل بالا برخوردار است ، به صورت معمول برای توزین موادی بکار می روند که به دقت بالایی برای اندازه‌گیری نیاز ندارند .
نکاتی در مورد نحوه نگهداری از ترازوی آزمایشگاهی
از قرار دادن آن ها در در کنار پنجره و یا در معرض نور خورشید جلوگیری کنید ، چرا که حرارت دقت آن ها را در اندازه گیری کاهش خواهد داد . بهترین مکان برای قرار گیری آن ها شرایط ایست که بر روی دفترچه راهنمایی هر محصول قید شده است . شما با فراهم کردن این شرایط ، سال‌های متمادی خواهد توانست تا از دستگاه خود استفاده کنید .
از قرار دادن ترازو در اماکنی که مستعد پاشیده شدن آب روی آن می باشد ، سطوح غیر ثابت و شیبدار خودداری کنید .
میدان های الکتریکی بر روی نوع دیجیتالی تأثیر گذار خواهد بود ، بنابراین قرار دادن این ترازوها در مجاورت کابل فشار قوی برق یا میدان های الکتریکی خود داری کنید .
با روشن کردن دستگاه عمل توزین را بلا فاصله انجام ندهید چرا که این کار سبب اختلال در اندازه گیری آن خواهد شد ، بنابراین بهتر است تا مدتی آن را به حال خود رها کرده تا دستگاه کاملاً ثابت شود .
سعی کنید کفه ترازو را با دقت در محل خود نصب کنید.