تانک ازت دهانه تنگ : بیایید شرح عملکرد تانک ازت دهانه تنگ را با یک مثال ساده آغاز کنیم . فرض کنید در خیابان های شهر شما معبری وجود دارد که دارای 4 لاین یا مسیر ماشین رو بوده ، اما به دلایلی به دو یا یک راه کاهش یافته است . در این مثال که تصور آن حداقل برای پایتخت نشینان دشوار نیست ، زمانی که از چند لاین موجود در یک خیابان یا حتی بزرگراه ، دو تاین آن به پارک خودرو ها تخصیص می یابد ، عده ای ماشین خود را دوبل گذاشته و با وجود چاله ، ناهمواری غیر قابل عبور ، وجود خرده شیشه یا حتی تنگ شدن ذاتی خود خیابان ، مسیر بستری کافی برای عبور اتومبیل های در صف تردد نبوده و ترافیکی سنگین به وجود می آید . دقیقاً در چنین حالتیست که همه ماشین های موجود در صف ، در پی راه گرفتن از دیگری و رساندن خود به مجرای محدوده جلوتر می باشند .

 

با بازگشت به مبحث تانک ازت دهانه تنگ ، سازندگان این محصول نیز عیناً این پدیده ملموس را با اهدافی مشخص شبیه سازی می کنند . می دانیم که گشادی دهانه یک ظرف سطح دسترسی ما با وسایل گوناگون را به درون آن افزایش می دهد . به عنوان مثال در یک سطل رنگ بزرگ ، با گشودن درب آن به سطح روی مایع درون آن دست می یابیم ، اما نباید فراموش کرد که در ورای این دسترسی گسترده ، هوای پیرامونمان نیز با آن ارتباط بیشتری یافته و در صورت واژگون شدن نیز حجم بیشتری از مایع را در زمانی حداقلی از دست می دهد ، لذا این وسعت مساحت سطح ظرف موجود ، هم پیامد های مثبتی در بر دارد و هم آثاری منفی .

 

در نقطه مقابل ، واضح است که به منظور کاهش این برخورد فیزیکی (هوا و ماده) که در راستای نگهداری از مواد فرّار و حساس به دمای محیط بیشتر به چشم می آید ، باید این میزان درگیری را کمتر کرد . از آنجایی که با کاهش قطر دهانه یک ظرف نمی خواهیم گنجایش کلی آن تحت الشعاع قرار گیرد ، بدیهیست که باید این تغییر سایز را از بدنه کلی به درب آن منتقل کرده و این دوایر متحدالمرکز اما غیر هم اندازه را به کمک گردنه منحنی ظرف پوشش داد .

به دلیل اینکه نیتروژن مایع سیّال مبرّدیست که در برابر گرما قدرت خود را از دست داده یا می پرد ، از تانک ازت دهانه تنگ استفاده می کنیم که این دسترسی را محدود کند . چرا این حفره خیلی کوچک نیست ؟! به دلیل اینکه این محصول قرار نیست نقش یک قمقمه را ایفا کرده و فقط ماده داخل خود را به اندازه مورد نیاز ما بیرون بریزد و همچنین در مواردی باید محصولاتی خارجی را در بستر رک و کنیستر در خود نگه دارد ، در نتیجه قطر دهانه آن با تعریف اندازه ای مشخص برای آن و یافتن یک نقطه بهینه ، میان یک کران بالا و یک کران پایین مطلوب طراحی می گردد . علاوه بر موارد فوق ، شهری که دروازه کوچکی دارد ، علاوه بر کنترل عبور و مرور می تواند از آن نیز بهتر محافظت کند . پس در این محصول نیز کوچکی درب سبب می شود تا در صورت وجود نشتی و خرابی ، آن را بهتر و در اسرع وقت تشخیص داده و تعمیر کنیم .

 

 

YDS-35

YDS-35 به عنوان یکی از محبوب ترین تانک های ازت بازار ایران با حجم 35 لیتری خود ، در دو مدل YDS-35-80 و YDS-35-125 عرضه می شود که دو عدد 80 و 125میلیمتر در حقیقت قطر گردنه آن ها می باشد . وزن خالی تقریباً 14 کیلوگرمی این دو مدل ، قطر خارجی 461 میلیمتری آن ها ، ارتفاع نزدیک به هم 698 و 695 میلیمتریشان و سایر فاکتورهای فیزیکی این دو محصول به خوبی نشان می دهد که به درستی در یک خانواده قرار گرفته اند ، اما نکته جالب در مقایسه بین این دو مدت زمان نگهداری از مواد داخل خود می باشد . در نمونه 125 میلیمتری ، این تانک ازت می تواند نیتروژن مایع را به مدت 97 روز در خود نگه دارد ، بدین معنا که در هر روز قریب به 0.36 لیتر از محتویات خود را از دست می دهد ، این درحالیست که در نمونه 80 میلیمتری ، این مدت زمان به 159 افزایش یافته که به معنای نرخ از دست دادن 0.22 می باشد . با توجه به این مقایسه ساده می توان دریافت که دهانه تنگتر تا چه میزان روی حفظ مواد داخل یک تانک موثر است . نهایتاً گفتنیست که در محاسبه تعداد روزهایی که یک ظرف می تواند محتویات درون خود را نگه دارد ، اینکه این درب به وفور باز شده یا هیچگاه باز و بسته نشود نیز مورد محاسبه قرار می گیرد که این عامل به اضافه شدن عددی دیگر به جدول ارزیابی آن ها می انجامد .